Basen na swojej działce jest świetnym pomysłem nie tylko ze względu na dodatkową atrakcję, lecz także podnosi wartość nieruchomości w razie ewentualnej sprzedaży. Czy budowa basenu będzie drogim wydatkiem? O kosztach budowy dowiesz się w poniższym artykule.
Spis treści [ukryj]
Przydomowy basen – o czym musimy pamiętać?
Często zdarza się, że basen budujemy po zakończeniu budowy domu. Jednak musimy pamiętać, że jednoczesna budowa domu i basenu jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Nie niszczymy roślinności, oszczędzamy czas i pieniądze względem koniecznych formalności oraz ponownego wynajęcia sprzętu budowlanego.
Gdzie usytuować basen? Najlepiej w miejscu, gdzie dochodzi najwięcej promieni słonecznych i z dala od drzew. Nie musimy zbyt często podgrzewać wody, a liście nie będą brudziły naszej atrakcji.
Kolejną cenną poradą jest sprawdzenie stanu gruntów przed budową. Jeśli nie chcemy dopuścić do problemów związanych z wysokim stanem wód warto zadbać o badanie gruntów. Będziemy mieć wówczas pewność, że budowa przebiegnie bez wszelkich obaw.
Wyróżniamy kilka rodzajów basenów
Najczęściej wybieranymi basenami są:
- betonowe lub żelbetowe (wybieramy dowolny kształt i wymiar, a budowa takiego basenu może pochłonąć dużo więcej czasu),
- stalowe (ich technologia jest droga, lecz zbudowanie basenu może być naprawdę szybkie; tak jak w przypadku basenu betonowego możemy wybrać dowolny kształt oraz rozmiar),
- gotowe panele stalowe bądź polimerowe (wyróżniamy wiele możliwości projektowych, a do wyłożenia niecki potrzebna jest tylko folia basenowa),
- gotowe niecki z żywicy poliestrowej (bardzo szybka budowa przy niskich wydatkach, minusem są ograniczone kształty oraz wymiary).
Pamiętajmy, że wybór basenu musi być dobrze przemyślany, jak wszystkie decyzje budowlane. Pierwszym etapem realizacji budowy basenu jest opracowanie projektu, podczas którego dostosowujemy technologię, dokonujemy wyboru miejsca, jak również określamy materiały do budowy i wyznaczamy rozmiar oraz kształt. Kolejnym etapem jest wykop pod budowę basenu. Jego wielkość zależy od wybranej niecki. Do wykopu sprawdzi się koparka gąsienicowa lub kołowa, a do mniejszego basenu koparko-ładowarka.
Pozwolenie na budowę basenu – czy jest potrzebne?
Pozwolenia na budowę nie wymaga basen o powierzchni mniejszej niż 50 m2. Do jego budowy będzie potrzebne tylko zgłoszenie. Natomiast budowę basenu powyżej 50 m2 należy zgłosić w Starostwie Powiatowym.
Ile kosztuje wykop pod basen?
Wykop pod basen realizowany jest w oparciu o projekt budowlany. Jego koszt zależny jest od wielkości basenu – im jest większy, tym cena za prace ziemne będzie wyższa.
Średnia cena za wykop jednego metra sześciennego ziemi wynosi 35,00 zł. Na przykład wykop pod basen, którego wymiary są następujące: 3,8 m x 5,6 m x 2 m, będzie kosztował ponad 1 400,00 zł.
Firma Roboty Ziemne Szczucki specjalizuje się we wszelkich pracach ziemnych, np. wykopy pod przydomowe baseny. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową www.szczucki.pl
Podobne artykuły
Jak wybrać materacyk dla dziecka – wskazówki i porady
Spokojny i bezpieczny sen malucha to jedna z kluczowych kwestii dla zdrowego rozwoju od pierwszych dni życia. Na jego jakość…
Dlaczego warto zainwestować w taśmy LED neon?
Właściciele firm często zastanawiają się, jak zwrócić uwagę potencjalnych klientów na swoją markę. W osiągnięciu tego efektu mogą im pomóc…
Zlewozmywaki stalowe – klasyka i trwałość
Zlewozmywaki stalowe to od lat najczęstszy wybór w polskich kuchniach. Ich popularność wynika przede wszystkim z wytrzymałości, uniwersalności oraz przystępnej…
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Sekret stylowych wnętrz – Sztukateria wewnętrzna
Wnętrza z charakterem mają jedną wspólną cechę – dopracowane detale, które przyciągają wzrok i nadają przestrzeni wyjątkowy klimat. Jednym z…
Złote plakaty – luksusowy trend w dekoracji wnętrz
Za pomocą ściennych dekoracji można całkowicie odmienić wygląd dotychczasowej aranżacji salonu czy sypialni. Muszą to być jednak ozdoby, które są…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…