Popularne

Artykuł

Dom

Odnawialne źródła energii w Polsce – na jakie rodzaje się dzielą?

Odnawialne źródła energii w Polsce – na jakie rodzaje się dzielą?

Odnawialne źródła energii są obecnie bardzo rozpowszechnione praktycznie na całym świecie. Na terenie Polski również powoli odchodzi się od paliw kopalnych i przechodzi się na OZE. To przede wszystkim znaczna oszczędność naturalnych zasobów, pozytywny wpływ na otaczające ludzi środowisko i redukcja emisji zanieczyszczeń. W Polsce istnieje kilka takich odnawialnych źródeł energii, więc warto je sobie nieco przybliżyć i dowiedzieć się o ich największych zaletach.

Na pierwszym miejscu fotowoltaika

Jednym z bardziej popularnych OZE jest fotowoltaika. To możliwość wytworzenia darmowej energii elektrycznej prosto ze słońca. Co najważniejsze na fotowoltaikę można uzyskać satysfakcjonujące dofinansowanie, a cała inwestycja zwróci się zainteresowanym nawet po kilku latach użytkowania.

Panele fotowoltaiczne mają duży sens z uwagi na rosnące ceny energii. W ten sposób można się od nich uniezależnić. Cała instalacja fotowoltaiczna jest stosunkowo prosta w obsłudze. Doprowadza do zdecydowanie niższych rachunków za prąd, dzięki czemu pieniądze pozostają w domowym budżecie. Panele są niezwykle trwałe i radzą sobie nawet z najgorszymi warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo fotowoltaika ma korzystny wpływ na środowisko.

Czym panele fotowoltaiczne górują nad innymi źródłami energii?

Panele fotowoltaiczne górują nad innymi źródłami energii przede wszystkim tym, iż są niewyczerpalne. Nie ma najmniejszych problemów z ich sprawnym montażem. Odpowiadają za to wykwalifikowani i przeszkoleni fachowcy. To szansa na uzyskanie tzw. „zielonej energii”, która nie będzie zanieczyszczała przyrody. Oprócz tego panele są łatwe w konserwacji i mogą współpracować z siecią energetyczną. To generowanie oszczędności przez wiele kolejnych lat i przeciwdziałanie szkodliwym zmianom klimatu.

Dobrym wyborem jest połączenie paneli fotowoltaicznych z domowym magazynem energii (jego najważniejszym elementem jest akumulator), dzięki któremu można swobodnie gromadzić wszelkie nadwyżki pozyskanej energii elektrycznej. Ma on wiele zalet:

  • użytkownicy zyskują pełną niezależność (brak przerw w dostawie energii),
  • pozwala zatrzymać wyprodukowaną energię (nadwyżka nie jest oddawana do sieci energetycznej).

Takie odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością, więc z pewnością warto wypróbować je w swoich gospodarstwach domowych.

Jakie jeszcze odnawialne źródła energii występują w Polsce?

W Polsce poza dynamicznie rozwijającą się fotowoltaiką występują jeszcze inne odnawialne źródła energii, w tym:

  • farmy wiatrowe (brak zanieczyszczenia dla środowiska naturalnego, a sąsiednie tereny mogą być wykorzystywane np. jako teren rolniczy),
  • elektrownie wodne (eliminowanie szkodliwych zmian klimatu, niskie koszty eksploatacji i wysoka sprawność),
  • biogaz (4 razy więcej energii, niż w przypadku farm wiatrowych),
  • biopaliwa stałe (czystość i korzystny wpływ na rolnictwo).

Jak widać OZE są w Polsce bardzo spopularyzowane i dzielą się na kilka różnych rodzajów. Instalacje fotowoltaiczne są zaledwie jedną z odmian odnawialnych źródeł energii, lecz rozwijają się w błyskawicznym tempie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *