Magazyn Przestrzeń to połączenie codziennej psychologii z kulturą. To miejsce na odnalezienie siebie, dotknięcie swoich emocji, rozwój osobisty. Jest to także płaszczyzna dla sztuki i artystów. Celem magazynu jest promocja świadomego życia, psychologii, ciekawych inicjatyw, szeroko pojętej kultury oraz utalentowanych twórców.

Przestrzeń © 2016Website credits: MH

Archipelag Jazdów, weekend 8 (7-9 sierpnia)

Przed nami już coraz mniej weekendów z Archipelagiem Jazdów! Zachęcamy do udziału. 

AUTHENTIC MOVEMENT. Warsztaty ruchowe Prowadzący: Paulina Święcańska; fot. Bartosz Górka, materiały prasowe CSW Zamek Ujazdowski

AAUTHENTIC MOVEMENT. Warsztaty ruchowe, prowadzący: Paulina Święcańska; fot. Bartosz Górka

ARCHIPELAG JAZDÓW

Weekend 8
7-9 sierpnia 2015

Piątek, 7 sierpnia 2015

19.00 MIASTO, AKCJA! Kino społecznie zaangażowane – pokaz filmu i dyskusja.
Film: „Majdan. Rewolucja godności” reż. Siergiej Łoźnica. Ukraina, Holandia, 2014, 130 min.
Temat dyskusji: Miasto jako przestrzeń rewolucji.
Współpraca: warszawskie Stowarzyszenie Miasto jest Nasze.
Studio MDM, ul. Marszałkowska 9/15.

Sobota, 8 sierpnia 2015

12.00 Archipelag Literatury – warsztaty czytania z bliska.
Lektura: Nadine Gordimer, „Ludzie Julya”. Tłum. Dariusz Żukowski. Fragm.
Tekst dostępny w formie PDF po wysłaniu maila na adres: n.malek@csw.art.pl.
Prowadzenie: Natalia Malek.
Biały pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim lub żółty pawilon w razie deszczu.

15.00 Grupa GOREktyw – słuchowisko na żywo realizowane przez lektora i muzyka.
Temat: Prekariusz
Żółty pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.

18.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Gregora Różańskiego GREEN CARD.
Prowadzenie: Romuald Demidenko.
Cysterna przed Zamkiem Ujazdowskim.

Niedziela, 9 sierpnia 2015

11.00 Teatranki | Ludoteka Jazdów #8
warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat z rodzicami.
Współpraca: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Prowadzenie: Viki Siedlecka- Dorosz, Hania Kłoszewska.
Start przy żółtym pawilonie w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.

12.00 Perspektywiczny Model Badawczy Jazdowa #8
Gladiatorzy, amatorzy, artyści – miejscy sportowcy
Prowadzenie: Grzegorz Gądek
Start przy Perspektywicznym Modelu Badawczym Jazdowa (stole-makiecie) w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.

15.00 Część Większej Całości. Ukryta Biblioteka i Ukryta Kolekcja #4
Ukryta biblioteka: Aleksandra Wasilkowska: Toalety, III tom „Architektury Cienia”
Katarzyna Kozyra „Ragazzi”, 2001 – praca z Publicznej Kolekcji Sztuki XXI wieku m.st. Warszawy prezentowana w Bibliotece CSW.
Biblioteka CSW Zamek Ujazdowski (wejście przez dziedziniec CSW).
Współpraca: Fundacja Bęc Zmiana.

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY

Piątek, 7 sierpnia 2015

19.00 MIASTO, AKCJA! Kino społecznie zaangażowane
Czy miasto może stać się przestrzenią rewolucji? „Majdan. Rewolucja godności” składa się wyłącznie z materiału nakręconego w Kijowie. Nie ma tu żadnego komentarza, wypowiedzi do kamery zastąpione są nagraniami przemówień z podium. Całość ma formę transmisji typowej dla relacji na żywo telewizji informacyjnych.
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=JrZAnlIgZpg

MIASTO, AKCJA!
Czyje jest miasto? Co kształtuje tożsamość jego mieszkańców? Gdzie przebiega granica pomiędzy tym, co prywatne, a tym, co wspólne? Tego lata poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania podczas letniego przeglądu kina społecznie zaangażowanego pod hasłem „Miasto, akcja!”. Starannie wyselekcjonowane filmy opowiadają o różnych aspektach życia w mieście: od zmian funkcji przestrzeni miejskiej, poprzez przesunięcie paradygmatu posiadania w kierunku modelu współdzielenia, po aktywność mieszkańców w życiu publicznym, która miewa wręcz rewolucyjny charakter. Po każdej projekcji zaplanowana jest dyskusja z udziałem ekspertów i publiczności. Pokazy będą odbywały się co dwa tygodnie, w piątkowe wieczory, w nowym lokalu Studio MDM przy ul. Marszałkowskiej 9/15.
GOTOWI? MIASTO, AKCJA!

Współorganizator: warszawskie Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Sobota, 8 sierpnia 2015

12.00 Archipelag Literatury – warsztaty czytania z bliska.
Cykl spotkań z literaturą w ramach projektu Archipelag Jazdów w każdą sobotę do 29 sierpnia 2015 w godz. 12.00–13.30.

Na warsztatach czytania z bliska omówimy książki, które podejmują kwestie społecznego uczestnictwa grup i jednostek, sąsiedztwa oraz więzi tworzonych w obrębie lokalnych wspólnot. Razem odtworzymy mitologie, które te fikcyjne wspólnoty tworzą, by (współ-)istnieć. Wychodząc z założenia, że literatura to często laboratorium społeczne, zbadamy różne modele koegzystencji grup i jednostek, i stworzymy dla nich topografie literackie. Przyjrzymy się też procesom kartograficznym w literaturze, dzięki którym niewidoczne wcześniej miejsca stają się widoczne na mapie i w świadomości czytelnika, pamiętając, że rewersem uwidocznienia pewnych rejonów jest zaciemnienie innych. Na przykładzie kartografii, która „wytwarza miejsca”, zadamy pytania o popularną dziś metaforę mapy: jej przydatność i ograniczenia w przypadku mapy narracyjnej, jaką tworzą pisarze. Pamiętając o wspólnotowej tradycji Jazdowa, zapewniamy gościnną atmosferę późnych śniadań.

15:00 Grupa GOREktyw – słuchowisko na żywo realizowane przez lektora i muzyka.

Grupa prezentuje tekst opatrzony efektami i wykonywaną na żywo muzyką.

Prekariusz
Poznajcie Tomka. Tomek, jak widzicie, jest zupełnie przeciętnym młodym człowiekiem, jakich codziennie spotykacie tuzinami. Tomek mógłby być waszym sąsiadem, kolegą z pracy, sprzedawcą podającym towar z półki; mógłby wydawać wam hamburgera lub kawę. Mnóstwo jest takich Tomków, a wielu z nich też jest troszkę sfrustrowanych z powodu lat zmitrężonych na dyplom bez wartości i marnowania czasu w pracy bez perspektyw. Większość Tomków na szczęście przełyka gniew ze łzami, ale nie nasz Tomek.
Grupa GOREktyw – jest nową platformą promocji horroru, grozy, bizarro, groteski i wszelkich form weird-fiction. Prezentujemy literaturę w zupełnie nowej formie – muzycznej, graficznej, performance’u. Czytamy fantastykę, grozę, sf – promujemy debiutujących polskich autorów, odkrywamy zaskakujące utwory klasyków! Pojawiamy się wszędzie tam gdzie nas potrzebują – na konwentach, w bibliotekach, na premierach książek i za każdym razem mamy coś nowego!
Członkami i współpracownikami GOREktywu są pisarze, muzycy, graficy, lektorzy, ale przede wszystkim fani dziwnych klimatów.
Premiera inicjatywy miała miejsce na Ogólnopolskim Konwencie Miłośników Fantastyki „POLCON 2013″.

18.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Gregora Różańskiego GREEN CARD.

„Green Card” to nazwa mikroogrodu zaprojektowanego na kilka letnich miesięcy i zaprezentowanego w cysternie/kazamacie przy Zamku Ujazdowskim. Projekt Gregora Różańskiego bada możliwości stworzenia ekosystemu będącego obrazem wpływu antropocenu – obecnej epoki geologicznej zdominowanej działalnością człowieka na bioróżnorodność roślinności.
Projekt prezentowany będzie w przestrzeni dziewiętnastowiecznych piwnic usytuowanych przed główną fasadą Zamku Ujazdowskiego, tzw. cysterny wodnej, zaadaptowanej przez japońskiego artystę Tadashiego Kawamatę w listopadzie 2001 roku. Więcej o projekcie Green Card
Po wystawie oprowadzi jej kurator Romuald Demidenko.

Gregor Różański – artysta multimedialny. W swojej twórczości koncentruje się na współczesnych zjawiskach i kontekstach, wykorzystując różne praktyki konceptualne, projekty efemeryczne, multimedia, internet, obiekty znalezione, rzeźbę, instalacje oraz rysunek. Strona artysty
Romuald Demidenko – historyk sztuki i kurator. Jest absolwentem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego i stypendystą Erasmus School of History, Culture and Communication w Rotterdamie. Współpracował nad projektami wystaw, m.in. Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce w Martin-Gropius-Bau w Berlinie oraz Coś, które nadchodzi.

Niedziala, 9 sierpnia 2015

11.00 Teatranki | Ludoteka Jazdów #6

Na kolejnych teatrankach odwiedzimy smoki mieszkające po dwóch stronach mostu? Jaka jest ich historia? Czy będą się kiedyś mogły spotkać? Odpowiemy na te i inne pytania tworząc wspólną bajkę. Inspiracje znajdziemy pod pomnikiem bajkopisarza. Jego postać będzie naszym przewodnikiem i natchnieniem!

Teatranki | Ludoteka Jazdów
Czy miasto może być ogromną planszą do gry? Jakie zakamarki i historie skrywa w sobie teren Jazdowa? Jak trafić z Placu na Rozdrożu do Finlandii, na Wyspę Drzew, do hotelu dla owadów i nad strumyk, w którym kąpią się smoki? Instytut Teatralny zaprasza dzieci i rodziców na twórcze warsztaty w terenie. Teatranki | Ludoteka Jazdów to cykl niedzielnych spotkań, poświęcony poszukiwaniu miejskich gier i nowych przestrzeni wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Teren Jazdowa stanie się przestrzenią kreatywnych eksperymentów. Odkryjemy na nowo stare elementy krajobrazu, odnajdziemy zagubione lokalne historie i napiszemy własne. Stworzymy nową mapę Jazdowa – pełną skarbów, pomysłów i wskazówek jak twórczo spędzać tam wspólny czas.

12.00 Perspektywiczny Model Badawczy Jazdowa #8

Tematem spaceru jest ruch w obrębie Jazdowa – miejsca przewidziane dla niego przez projektantów i zawłaszczane przez miejskich sportowców w każdym wieku. Zobaczymy różne oblicza architektury dla ruchu w obrębie archipelagu – sport stadionowy uprawiany przez współczesnych gladiatorów, miejsca rekreacji zarządzane przez instytucje i błyskawicznie rosnące aktywności nieformalne. Przyjrzymy się architekturze miasta z perspektywy sportowców wyszukujących miejsc do uprawiania swoich dyscyplin i budujących własne konstrukcje. Przyglądając się napotkanym przykładom poruszymy temat nieoczywistej relacji kultury i aktywności fizycznej oraz wartość sojuszu tych dziedzin, które często pozostają dwoma nieprzenikającymi się światami.
Trasa spaceru: pl. na Rozdrożu – pl. Trzech Krzyży – PKP Powiśle – Agrykola – Zamek Ujazdowski.

Grzegorz Gądek – założyciel Skweru Sportów Miejskich– kolektywu architektów, sportowców i badaczy tworzącego przestrzenie wielofunkcyjne dopuszczające aktywność fizyczną (www.skwer.eu). Zawodowo projektant i manager specjalizujący się w rozwoju produktów cyfrowych, adaptujący nowoczesne metody projektowania zorientowanego na użytkownika do działań w przestrzeni fizycznej.

Część Większej Całości #4
, czyli niedzielny wykład w bibliotece CSW z kolekcją publiczną m.st. Warszawy w tle.
Kolejnym gościem „Ukrytej Biblioteki” będzie Aleksandra Wasilkowska, która opowie o książce „Toalety”, III tomie „Architektury Cienia”.

Prawo do korzystania z toalety jest fundamentalnym fizjologicznym prawem każdego człowieka. Sam akt oddawania moczu podlega nieustannym regulacjom, a reguły tworzące formę toalet okazują się szczególnie uwarunkowane. Viggo Hansen, poseł szwedzkiej partii lewicowej, uznał, że praktyki oddawania moczu dyskryminują kobiety, ponieważ te nie mają możliwości korzystania z toalety na stojąco, w związku z czym postulował likwidację pisuarów i zakaz sikania na stojąco dla mężczyzn. Dr Jean Francois Bouvet stwierdził, że niwelowanie naturalnych różnic pomiędzy kobietą, a mężczyzną prowadzi do absurdu. Wyśmiewając propozycję Hansena zasugerował, aby odwrócić sytuację i nakazać kobietom korzystanie z toalety na stojąco. W Bringhton w Wielkiej Brytanii wprowadzono toalety neutralne płciowo. Na podobny krok zdecydował się również parlament berlińskiej Fredrichshain-Kreuzberg. W jaki sposób oddawanie moczu może stać się polityczne oraz co jeszcze może wydarzyć się w toalecie – opowie Aleksandra Wasilkowska autorka artbooka „Architektura Cienia” (wyd. Fundacja Inna Przestrzeń), którego trzeci tom poświęcony toaletom ukaże się wkrótce w księgarniach.
Z KOLEKCJI Publicznej m.st. Warszawy Aleksandra Wasilkowska wybrała pracę Katarzyny Kozyry „Ragazzi”, 2001. Będzie można ją oglądać przez kolejne dwa tygodnie w bibliotece CSW.

Aleksandra Wasilkowska (ur. 1978, Warszawa) – architektka, artystka, kuratorka i scenografka, od 2007 r. prowadzi pracownię architektoniczną w Warszawie. W 2010 wraz z Agnieszką Kurant współtworzyła wystawę „Emergency Exit” na Biennale Architektury w Wenecji. Od 2011 r. współpracuje jako scenografka z reżyserem teatralnym Krzysztofem Garbaczewskim. Jej prace były pokazywane m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku i Seoul Art Center w Korei. Autorka projektów związanych z architekturą nieformalną m.in. Bazaristanu we Wrocławiu w ramach działań ESK 2016 oraz koncepcji rewitalizacji Bazaru Różyckiego na zamówienie m.st. Warszawa. Wszystkie tomy „Architektury Cienia” zostały wydane przez Fundację Inna Przestrzeń.

Część Większej Całości. Ukryta Biblioteka | Ukryta Kolekcja – niedzielne wykłady w bibliotece CSW z Publiczną Kolekcją Sztuki XXI wieku m.st. Warszawy w tle.

Cykl popularyzatorskich wykładów i dyskusji odnosi się zarówno do biblioteki (wiedza, książki), jak i do kolekcji sztuki – w tym przypadku prac tworzących Kolekcję Publiczną m.st. Warszawy będącą w depozycie CSW Zamek Ujazdowski do 2025 r. Prace tworzące warszawską kolekcję sztuki współczesnej, wybrane przez zaproszonych prelegentów, po raz pierwszy będą udostępniane widzom pod tym szyldem od czasu jej odkrycia przez Fundację Bęc Zmiana.
www.kolekcjapublicznawarszawy.wordpress.com
http://format-p.pl/

Wśród zaproszonych gości są Paweł Dunin-Wąsowicz, Aneta Szyłak, Grzegorz Piątek, Aleksandra Wasilkowska, Edwin Bendyk. Wykłady dotyczyć będą tematów jakim autorzy ci poświęcają swoje poszukiwania, ale przedstawiać będą wiedzę, którą zebrali w czasie pracy nad swoimi publikacjami, złowioną niejako „przy okazji”, ważną dla całości, ale jednak poboczną. Każdy z prelegentów wybierze także jedną z prac z Kolekcji Publicznej Warszawy znajdującej się w depozycie CSW do 2025 r. – praca ta pokazywana będzie w przestrzeni biblioteki przez kolejne dwa tygodnie.

Kuratorka cyklu: Bogna Świątkowska / Fundacja Bęc Zmiana.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. akceptuję