Magazyn Przestrzeń to połączenie codziennej psychologii z kulturą. To miejsce na odnalezienie siebie, dotknięcie swoich emocji, rozwój osobisty. Jest to także płaszczyzna dla sztuki i artystów. Celem magazynu jest promocja świadomego życia, psychologii, ciekawych inicjatyw, szeroko pojętej kultury oraz utalentowanych twórców.

Przestrzeń © 2016Website credits: MH

Archipelag Jazdów, weekend 6 (24-26 lipca)

Przed nami kolejny weekend z Archipelagiem Jazdów. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

fot. Magazyn Przestrzeń

fot. Magazyn Przestrzeń; Studio MDM, Marszałkowska 9/15

ARCHIPELAG JAZDÓW

Weekend 6
24 – 26 lipca 2015

Piątek, 24 lipca 2015

18.00 „Zdrój wody oligoceńskiej” Michael Meier & Christoph Franz – inauguracja instalacji i premiera książki „Warszawskie zdroje” wydanej wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana.
Park przed Zamkiem Ujazdowskim.

19.00 MIASTO, AKCJA! Kino społecznie zaangażowane – pokaz filmu i dyskusja.
Film: „Speculation Nation”, reż. Bill Brown, Sabine Gruffat. Hiszpania, USA, 2014, 74′.
Temat dyskusji: Dylematy współczesnej przestrzeni mieszkalnej.
Goście: Aljoscha Hofmann, Ewa Zielińska, Tomasz Janyst; Moderator: Szymon Wróblewski.
Współpraca: warszawskie Stowarzyszenie Miasto jest Nasze.
Studio MDM, ul. Marszałkowska 9/15.

Sobota, 25 lipca 2015

12.00 Archipelag Literatury – warsztaty czytania z bliska.
Lektura: Lidia Amejko, „Żywoty świętych osiedlowych”. Tekst dostępny w formie PDF po wysłaniu maila na adres: n.malek@csw.art.pl. Prowadzenie: Natalia Malek.
Biały pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim lub żółty pawilon w razie deszczu.

16.00 Grupa GOREktyw – słuchowisko na żywo realizowane przez lektora i muzyka.
Temat: Ecce homo.
Żółty pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.

17.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Gregora Różańskiego GREEN CARD
Prowadzenie: Romuald Demidenko.
Cysterna przed Zamkiem Ujazdowskim.

18.00 Eugeniusz Rudnik dyryguje Trasą „Ł” – spotkanie i performance dźwiękowy.
Prowadzenie: Bolesław Błaszczyk.
Start: Żółty pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.

Wydarzenie towarzyszące:
22.00 KINO.LATO 2015: DZIKIE MUSICALE – kino letnie.
Film: “Cały ten zgiełk” / “All that jazz”, reż. Bob Foss, USA 1979, 123′.
Żółty pawilon w parku przed CSW bądź sala kinowa w Zamku Ujazdowskim w razie niepogody.

Niedziela, 26 lipca 2015

11.00 Teatranki | Ludoteka Jazdów #6
WYSPA OCZEKIWAŃ – warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat z rodzicami.
Prowadzenie: Dagna Dąbrowiecka i Hanna Kłoszewska.
Współpraca: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Start przy żółtym pawilonie w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.

12.00 Perspektywiczny Model Badawczy Jazdowa #6
Spacer po warszawskich zdrojach.
Prowadzenie: Michael Meier, Christoph Franz, Martyna Obarska.
Start przy Perspektywicznym Modelu Badawczym Jazdowa (stole-makiecie) w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.

15.00 Część Większej Całości. Ukryta Biblioteka I Ukryta Kolekcja #3
Grzegorz Piątek o książce „W pogoni za Stefanem Starzyńskim”.
Marcin Maciejowski “Bóg się gniewa” (2001) – praca z Publicznej Kolekcji Sztuki XXI wieku m.st. Warszawy prezentowana w Bibliotece CSW od 24 lipca do 6 sierpnia.
Biblioteka CSW Zamek Ujazdowski (wejście przez dziedziniec CSW).
Współpraca: Fundacja Bęc Zmiana.

Trwające projekty:

Wystawa Gregor Różański „Green Card” – ogród roślin migrujących w Cysternie, dawnym zbiorniku wodnym Szpitala Ujazdowskiego. Kurator: Romuald Demidenko.

Interwencja artystyczna Justyna Wencel i Marcin Chomicki „0,5 km koloru” – amfilada barw od alei Szpitala Ujazdowskiego przez kładkę nad Trasą Łazienkowską po osiedle domków fińskich.

Strona Archipelagu Jazdów: www.mapajazdowa.pl
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Pytania na temat programu wydarzeń prosimy kierować na adres e-mail: archipelagjazdow@csw.art.pl.

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY

Piątek, 24 lipca 2015

18.00 „Zdrój wody oligoceńskiej” Michael Meier & Christoph Franz – inauguracja instalacji & premiera książki „Warszawskie zdroje” wydanej wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana.
Park przed Zamkiem Ujazdowskim.

Ujęcia wody oligoceńskiej w przestrzeni Warszawy i paradowanie jej mieszkańców z plastikowymi karnistrami bez wątpienia należą do najbardziej charakterystycznych obrazków początkowego okresu wielkiej polskiej transformacji, tak polityczno-gospodarczej, jak obyczajowej. I tak też te widoki dają się łatwo interpretować, chociaż antropologowi kultury nie może nie nasuwać się klasyczna opozycja miasta i niemiasta: wsi, prowincji, przedmieścia. W tym sensie czerpanie oligocenki z publicznych miejskich studni przedstawia się jako rustykalne residuum, żeby nie powiedzieć wiejski nalot na kształtującej się kulturze metropolitarnej. (cytat z tekstu Włodzimierza Karola Pessela „Wodo, pozwól żyć”)

Warszawa jest położona na pokładach wody uwięzionej blisko dwieście metrów pod powierzchnią ziemi, między skałami pochodzącymi z okresu Oligocenu. W latach dziewięćdziesiątych na terenie miasta powstało blisko sto ujęć wody oligoceńskiej, które stanowiły istotny element infrastruktury miejskiej. Częścią miejskiego krajobrazu stał się widok ludzi noszących ze sobą kanistry. Mogli napełniać je za darmo – dostęp do wody oligoceńskiej jest bowiem dobrem publicznym. W przeciwieństwie do wody z kranu, która była silnie chlorowana i miała nieprzyjemny zapach, ludzie wierzyli, że woda filtrowana przez skały pochodzące z okresu Oligocenu, mająca ponad dwadzieścia pięć milionów lat i składająca się z jeszcze starszych atomów wodoru, jest wyjątkowa i posiada właściwości uzdrawiające. Obecnie jednak jakość „kranówki” znaczenie wzrosła. Praktyka korzystania z wody oligoceńskiej podupada, a wiele budynków z ujęciami jest zamykanych i popadają w ruinę. Artystyczny duet Michael Meier & Christoph Franz dokumentuje ten przejściowy stan zanikania, zbierając wodę z ponad osiemdziesięciu czynnych jeszcze studni. Instalacja „Zdrój wody oligoceńskiej” przybiera formę kontenera czy zamkniętej kapsuły wkopanej w ziemię na terenie parku przed Zamkiem Ujazdowskim. Ze skrupulatnością archiwisty artyści zebrali wodę pochodzącą z ponad osiemdziesięciu czynnych jeszcze zdrojów. Jest to próba stworzenia „biblioteki” składającej się z próbek pochodzących z każdego z ujęć, a także symboliczny gest ochrony zanikającej praktyki kulturowej.

„Warszawskie zdroje” – książka wydana wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana
Integralną częścią projektu jest publikacja, która łączy w sobie zarówno część artystyczną w formie dokumentacji fotograficznej architektury istniejących zdrojów, jak i ma charakter varsavianistyczny. Przedstawia akwarystyczne aspekty historii Warszawy, a także przygląda się praktyce picia „oligocenki” okiem antropologa kultury. Do współtworzenia „Warszawskich zdrojów” zaproszeni zostali badacze miasta – Włodzimierz Karol Pessel oraz Martyna Obarska – a także architekci ujęć, ich zarządcy oraz użytkownicy. Projekt graficzny publikacji został stworzony przez Błażeja Pindora.

Kuratorka projektu: Agnieszka Sosnowska.

Michael Meier & Christoph Franz – duet artystyczny współpracujący ze sobą od 2009 roku. Punktem wyjścia dla ich projektów jest infrastruktura miejska, a także archeologia miejsca. Tworzą wielkoformatowe modele rzeczywistości – architektoniczne iluzje – pracując zazwyczaj z prostymi materiałami jak sklejka, płyta MDF czy surowy beton. Żyją i pracują w Zurychu. W latach 2007-2009 artyści współpracowali z grupą „raumlaborberlin”. W 2012 roku otrzymali Promotion Prize of Canton Zurich oraz Kiefer Hablitzel Grant, a w 2013 roku prestiżowe the Nationale Suisse Art Prize.www.meierfranz.net

Projekt zrealizowany w ramach rezydencji artystów w A-I-R laboratory.

Rezydencję umożliwiło wsparcie finansowe Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia.

Współpraca: Fundacja Bęc Zmiana.

19.00 MIASTO, AKCJA! Kino społecznie zaangażowane – pokaz filmu i dyskusja.
Film: „Speculation Nation”, reż. Bill Brown, Sabine Gruffat. Hiszpania, USA, 2014, 74′.
Temat dyskusji: Dylematy współczesnej przestrzeni mieszkalnej.
Goście: Aljoscha Hofmann, Ewa Zielińska, Tomasz Janyst; Moderator: Szymon Wróblewski.
Współpraca: warszawskie Stowarzyszenie Miasto jest Nasze.
Studio MDM, ul. Marszałkowska 9/15

Globalny kryzys finansowy. Co czwarty mieszkaniec Hiszpanii traci pracę. Ludzie muszą opuści swoje domy, niedokończone osiedla pustoszeją. Co zrobić, kiedy traci się środki do życia i nie można już dłużej liczyć na pomoc państwa? „Speculation Nation” to portret ludzi, którzy stracili wiarę w system. Zainspirowani ruchem Occupy Wall Street poszukują nowej, choćby utopijnej, nadziei na przyszłość i walczą o godne miejsce do życia. Zwiastun.

Specjalnym gościem spotkania będzie architekt i urbanista z Berlina – Aljoscha Hofmann. Jest związany z Uniwersytetem Technicznym w Berlinie, gdzie wykładał Socjologię Architektury i Urbanistyki. Współzałożyciel inicjatywy „Think Ber!ln”, prowokującej dyskusję na temat rozwoju miasta w kwestii planowania przestrzennego i architektury. Prowadzi badania z zakresu gentryfikacji, projektowania partycypacyjnego czy rewitalizacji terenów poprzemysłowych i nabrzeży, koncentrując się na socjologicznych, ekonomicznych i politycznych aspektach urbanistyki. Doktorant w Międzynarodowym Programie Badawczym “Berlin – New York – Toronto | The World in the City: Metropolitanism and Globalization from the 19th Century to the Present”.

Ponadto głos zabiorą eksperci z Warszawy:

Ewa Zielińska – aktywistka miejska, socjolożka, mediatorka. Prezeska Stowarzyszenia Kulturotwórczego Miastodwa, którego głównym celem jest opracowywanie metodologii i wdrażanie projektów badawczo – projektowych na rzecz przestrzeni miejskiej. Doktorantka w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie współtworzy specjalizację Socjourbanistyka.

Tomasz Janyst – prezes Zarządu Fundacji Kaleckiego, prawnik i bankowiec, doktorant na Wydziale Prawa i Administracji UW, absolwent prawa i sinologii w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW, studium bankowości w Szkole Głównej Handlowej oraz Collegium Invisibile, kilkukrotny stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendysta Uniwersytetu Pekińskiego.

Moderatorem dyskusji będzie Szymon Wróblewski – członek zarządu stowarzyszenia Miasto jest Nasze. Od września 2014 działa w Miasto Jest Nasze na Żoliborzu. Pracuje w Instytucie Adama Mickiewicza, gdzie zajmuje się programowaniem działań realizowanych na Campusach Ivy League w USA.

MIASTO, AKCJA!
Czyje jest miasto? Co kształtuje tożsamość jego mieszkańców? Gdzie przebiega granica pomiędzy tym, co prywatne, a tym, co wspólne? Tego lata poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania podczas letniego przeglądu kina społecznie zaangażowanego pod hasłem „Miasto, akcja!”. Starannie wyselekcjonowane filmy opowiadają o różnych aspektach życia w mieście: od zmian funkcji przestrzeni miejskiej, poprzez przesunięcie paradygmatu posiadania w kierunku modelu współdzielenia, po aktywność mieszkańców w życiu publicznym, która miewa wręcz rewolucyjny charakter. Po każdej projekcji zaplanowana jest dyskusja z udziałem ekspertów i publiczności. Pokazy będą odbywały się co dwa tygodnie, w piątkowe wieczory, w nowym lokalu Studio MDM przy ul. Marszałkowskiej 9/15.
GOTOWI? MIASTO, AKCJA!

Współorganizator: warszawskie Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Sobota, 25 lipca 2015

12.00 Archipelag Literatury – warsztaty czytania z bliska.
Lektura: Jhumpa Lahiri „Nieoswojona ziemia”. Tłum. Anna Kołyszko.
Tekst dostępny w formie PDF po wysłaniu maila na adres: n.malek@csw.art.pl.
Prowadzenie: Natalia Malek.
Biały pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim lub żółty pawilon w razie deszczu.

Cykl spotkań z literaturą w ramach projektu Archipelag Jazdów w każdą sobotę do 29 sierpnia 2015 w godz. 12.00–13.30.

Na warsztatach czytania z bliska omówimy książki, które podejmują kwestie społecznego uczestnictwa grup i jednostek, sąsiedztwa oraz więzi tworzonych w obrębie lokalnych wspólnot. Razem odtworzymy mitologie, które te fikcyjne wspólnoty tworzą, by (współ-)istnieć. Wychodząc z założenia, że literatura to często laboratorium społeczne, zbadamy różne modele koegzystencji grup i jednostek, i stworzymy dla nich topografie literackie. Przyjrzymy się też procesom kartograficznym w literaturze, dzięki którym niewidoczne wcześniej miejsca stają się widoczne na mapie i w świadomości czytelnika, pamiętając, że rewersem uwidocznienia pewnych rejonów jest zaciemnienie innych. Na przykładzie kartografii, która „wytwarza miejsca”, zadamy pytania o popularną dziś metaforę mapy: jej przydatność i ograniczenia w przypadku mapy narracyjnej, jaką tworzą pisarze. Pamiętając o wspólnotowej tradycji Jazdowa, zapewniamy gościnną atmosferę późnych śniadań.

16.00 Grupa GOREktyw – słuchowisko na żywo realizowane przez lektora i muzyka.
Temat: Ecce homo.
Żółty pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.

Grupa prezentuje tekst opatrzony efektami i wykonywaną na żywo muzyką.

Ecce homo
Człowiek to dziwne zwierzę. Niby stadne, ale naturalnie zachowuje się dopiero, gdy pozostawić go w samotności. Wówczas staje się wyjątkowo wdzięcznym obiektem obserwacji. Weźmy zatem takiego samotnego człowieka i dajmy mu coś do zabawy. O, wywrócony śmietnik. Masz, człowieku. Baw się.

Grupa GOREktyw o swoich działaniach: „Nowa platforma promocji horroru, grozy, bizarro, groteski i wszelkich form weird-fiction. Prezentujemy literaturę w zupełnie nowej formie – muzycznej, graficznej, performance’u. Czytamy fantastykę, grozę, science fiction – promujemy debiutujących polskich autorów, odkrywamy zaskakujące utwory klasyków! Pojawiamy się wszędzie tam gdzie nas potrzebują -– na konwentach, w bibliotekach, na premierach książek i za każdym razem mamy coś nowego! Członkami i współpracownikami GOREktywu są pisarze, muzycy, graficy, lektorzy, ale przede wszystkim fani dziwnych klimatów.” Premiera inicjatywy miała miejsce na Ogólnopolskim Konwencie Miłośników Fantastyki „POLCON 2013”.

17.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Gregora Różańskiego GREEN CARD.
Prowadzenie: Romuald Demidenko.
Cysterna przed Zamkiem Ujazdowskim.

Gregor Różański – artysta multimedialny. W swojej twórczości koncentruje się na współczesnych zjawiskach i kontekstach, wykorzystując różne praktyki konceptualne, projekty efemeryczne, multimedia, internet, obiekty znalezione, rzeźbę, instalacje oraz rysunek. gregorrozanski.com

Romuald Demidenko – historyk sztuki i kurator. Jest absolwentem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego i stypendystą Erasmus School of History, Culture and Communication w Rotterdamie. Współpracował nad projektami wystaw, m.in. „Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce w Martin-Gropius-Bau” w Berlinie oraz „Coś, które nadchodzi”.

18.00 Eugeniusz Rudnik dyryguje Trasą „Ł” – spotkanie i performance dźwiękowy.
Prowadzenie: Bolesław Błaszczyk.
Start: żółty pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.

Eugeniusz Rudnik, od ponad pół wieku znany najbardziej z prac elektroakustycznych wykonanych w studio, opowie o swych nagraniach terenowych, wyborze brzmieniowych źródeł oraz o swoich ingerencjach dźwiękowych w przestrzeni poza studiem i relacjach ze środowiskiem akustycznym. Artysta zaprezentuje również swe nagrania.

Po spotkaniu odbędzie się performance Eugeniusza Rudnika – „dyrygowanie Trasą Ł”.
Dyrygenci – Eugeniusz Rudnik, Bolesław Błaszczyk.
Koncepcja zdarzenia – Bożena Wojtas.

Niedziela, 26 lipca 2015

11.00 Teatranki | Ludoteka Jazdów #6
WYSPA OCZEKIWAŃ – warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat z rodzicami.
Współpraca: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Prowadzenie: Dagna Dąbrowiecka i Hanna Kłoszewska.
Start przy żółtym pawilonie w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.
Mapa spaceru

Jak, na co i gdzie najczęściej czekamy? Czy czekanie może być przyjemne? Na kolejnym spotkaniu w ramach Teatranków wspólnie odwiedzimy opuszczony przystanek autobusowy i zamienimy go w miejsce pełne atrakcji dla oczekujących. Stworzymy nowy rozkład jazdy, który pozwoli nam przenieść się w każde miejsce, które zamarzy się naszej wyobraźni.

Teatranki | Ludoteka Jazdów
Czy miasto może być ogromną planszą do gry? Jakie zakamarki i historie skrywa w sobie teren Jazdowa? Jak trafić z Placu na Rozdrożu do Finlandii, na Wyspę Drzew, do hotelu dla owadów i nad strumyk, w którym kąpią się smoki? Instytut Teatralny zaprasza dzieci i rodziców na twórcze warsztaty w terenie. Teatranki | Ludoteka Jazdów to cykl niedzielnych spotkań, poświęcony poszukiwaniu miejskich gier i nowych przestrzeni wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Teren Jazdowa stanie się przestrzenią kreatywnych eksperymentów. Odkryjemy na nowo stare elementy krajobrazu, odnajdziemy zagubione lokalne historie i napiszemy własne. Stworzymy nową mapę Jazdowa – pełną skarbów, pomysłów i wskazówek jak twórczo spędzać tam wspólny czas.

12.00 Perspektywiczny Model Badawczy Jazdowa #6
Spacer po warszawskich zdrojach.
Prowadzenie: Michael Meier, Christoph Franz, Martyna Obarska.
Start przy Perspektywicznym Modelu Badawczym Jazdowa (stole-makiecie) w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.

Spacer będzie koncentrował się na architekturze śródmiejskich zdrojów wody oligoceńskiej. Artyści wspólnie z badaczka miasta – Martyną Obarską – będą opowiadać o akwarystycznych aspektach historii Warszawy, a także różnorodności języków architektonicznych, w jakich projektowano ujęcia.

Trasa: od Zamku Ujazdowski w kierunku ujęć wody oligoceńskiej na ulicach Armii Ludowej 7/9, Książęca (róg ul. Kruczkowskiego), Rozbrat (róg ul. aleja Księdza Józefa Stanka).

Spacer towarzyszy instalacji „Zdrój wody oligoceńskiej” szwajcarskich artystów Michaela Meiera & Christopha Franza, która znajduje się w parku przed CSW, a także książce „Warszawskie zdroje” wydanej w ramach projektu wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana.

Michael Meier & Christoph Franz – duet artystyczny współpracujący ze sobą od 2009 roku. Punktem wyjścia dla ich projektów jest infrastruktura miejska, a także archeologia miejsca. Tworzą wielkoformatowe modele rzeczywistości – architektoniczne iluzje – pracując zazwyczaj z prostymi materiałami jak sklejka, płyta MDF czy surowy beton. Żyją i pracują w Zurychu. W latach 2007-2009 artyści współpracowali z grupą „raumlaborberlin”. W 2012 roku otrzymali Promotion Prize of Canton Zurich oraz Kiefer Hablitzel Grant, a w 2013 roku prestiżowe the Nationale Suisse Art Prize.www.meierfranz.net/

Martyna Obarska – kulturoznawczyni i antropolożka miasta, zastępczyni redaktorki naczelnej Magazynu Miasta, autorka książki”MDM między utopią a codziennością”, redaktorka tomu zbiorowego „Miasto na żądanie”.

15.00 Część Większej Całości. Ukryta Biblioteka I Ukryta Kolekcja #3
Grzegorz Piątek o książce „W pogoni za Stefanem Starzyńskim”.
Marcin Maciejowski “Bóg się gniewa” (2001) – praca z Publicznej Kolekcji Sztuki XXI wieku m.st. Warszawy prezentowana w Bibliotece CSW od 24 lipca do 6 sierpnia.
Biblioteka CSW Zamek Ujazdowski (wejście przez dziedziniec CSW).
Współpraca: Fundacja Bęc Zmiana.

Bohater, wizjoner, dobry gospodarz, wzór obywatela i żołnierza. Ma w stolicy swoją ulicę, a na niej rondo, ma kilka szkół swojego imienia, a do tego kilka tablic pamiątkowych w miejscach gdzie mieszkał, uczył się i pracował. Do tego – pomniki. Najpotężniejszy z nich to pomnik zbudowany z wyobrażeń warszawiaków o idealnym prezydencie. Grzegorz Piątek opowie o pisaniu od nowa życiorysu Stefana Starzyńskiego, o przebijaniu się przez spiż, o poszukiwaniu prawdziwego człowieka, jego namiętności i rozterek, uczestnika politycznych gier i budowniczego własnego pomnika. Książkę ukaże się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Z Kolekcji Publicznej m.st. Warszawy Grzegorz Piątek wybrał pracę Marcina Maciejowskiego “Bóg się gniewa” z 2001 roku. Będzie można ją oglądać przez kolejne dwa tygodnie w bibliotece CSW (24 lipca – 6 sierpnia 2015).

Grzegorz Piątek (ur. 1980, Warszawa) – krytyk architektury, kurator, publicysta, współprowadzi Fundację Centrum Architektury, od 2014 roku stały felietonista „Gazety Stołecznej”. W 2013 roku przelotnie naczelnik wydziału estetyki w warszawskim ratuszu. W latach 2005-11 członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator”. W 2008 roku współtwórca wystawy „Hotel Polonia” nagrodzonej Złotym Lwem na Biennale Architektury w Wenecji.

Część Większej Całości. Ukryta Biblioteka | Ukryta Kolekcja – niedzielne wykłady w bibliotece CSW z Publiczną Kolekcją Sztuki XXI wieku m.st. Warszawy w tle.

Cykl popularyzatorskich wykładów i dyskusji odnosi się zarówno do biblioteki (wiedza, książki), jak i do kolekcji sztuki – w tym przypadku prac tworzących Kolekcję Publiczną m.st. Warszawy będącą w depozycie CSW Zamek Ujazdowski do 2025 r. Prace tworzące warszawską kolekcję sztuki współczesnej, wybrane przez zaproszonych prelegentów, po raz pierwszy będą udostępniane widzom pod tym szyldem od czasu jej odkrycia przez Fundację Bęc Zmiana.
www.kolekcjapublicznawarszawy.wordpress.com
http://format-p.pl/

Wśród zaproszonych gości są Paweł Dunin-Wąsowicz, Aneta Szyłak, Grzegorz Piątek, Aleksandra Wasilkowska, Edwin Bendyk. Wykłady dotyczyć będą tematów jakim autorzy ci poświęcają swoje poszukiwania, ale przedstawiać będą wiedzę, którą zebrali w czasie pracy nad swoimi publikacjami, złowioną niejako „przy okazji”, ważną dla całości, ale jednak poboczną. Każdy z prelegentów wybierze także jedną z prac z Kolekcji Publicznej Warszawy znajdującej się w depozycie CSW do 2025 r. – praca ta pokazywana będzie w przestrzeni biblioteki przez kolejne dwa tygodnie.

Kuratorka cyklu: Bogna Świątkowska / Fundacja Bęc Zmiana.

Źródło: CSW

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. akceptuję