Magazyn Przestrzeń to połączenie codziennej psychologii z kulturą. To miejsce na odnalezienie siebie, dotknięcie swoich emocji, rozwój osobisty. Jest to także płaszczyzna dla sztuki i artystów. Celem magazynu jest promocja świadomego życia, psychologii, ciekawych inicjatyw, szeroko pojętej kultury oraz utalentowanych twórców.

Przestrzeń © 2016Website credits: MH

Archipelag Jazdów, weekend 5 (18-19 lipca)

Przed nami już piąty weekend z Archipelagiem Jazdów w Centrum Sztuki Współczesnej. 

fot. Magazyn Przestrzeń

fot. Magazyn Przestrzeń

ARCHIPELAG JAZDÓW

Weekend 5
18 – 19 lipca 2015

Sobota, 18 lipca 2015

12.00 Archipelag Literatury – warsztaty czytania z bliska.
Lektura: Jhumpa Lahiri „Nieoswojona ziemia”. Tłum. Anna Kołyszko. Tekst dostępny w formie PDF po wysłaniu maila na adres: n.malek@csw.art.pl. Prowadzenie: Natalia Malek.
Biały pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim lub żółty pawilon w razie deszczu.

15.00 Warsztaty z alfabetu Lorma – nauka alfabetu głuchoniewidomych.
Prowadzenie: Katarzyna Łuczak.
Współpraca: Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.
ul. Marszałkowska 9/15

18.00 Grupa GOREktyw – słuchowisko na żywo w plenerze realizowane przez lektora i muzyka.
Temat: „Truskawkowa Mara”.
Żółty pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.

Wydarzenie towarzyszące:
22.00 KINO.LATO 2015: DZIKIE MUSICALE – kino letnie.
Pokaz filmu: “Priscilla, królowa pustyni”, reż. Stephan Elliot, Australia, Wielka Brytania 1994, 104′.
Żółty pawilon w parku przed CSW bądź sala kinowa w Zamku Ujazdowskim w razie niepogody.

Niedziela, 19 lipca 2015

11.00 Teatranki | Ludoteka Jazdów #5
Finlandia, czyli jak się nie zgubić” – warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat z rodzicami.
Współpraca: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Prowadzenie: Justyna Sobczyk, Natalia Leszczyńska.
Start przy żółtym pawilonie w parku przed Zamkiem Ujazdowskim; ciąg dalszy na osiedlu domków fińskich.

12.00 Perspektywiczny Model Badawczy Jazdowa #5
Spacer po historycznym Jazdowie z Grzegorzem Miką.
Start przy Perspektywicznym Modelu Badawczym Jazdowa (stole-makiecie) w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.

Wydarzenie towarzyszące:
12.00 NIEDZIELA W ZAMKU: Cyrkowe rozmaitości – warsztaty dla dzieci w wieku 5-10 lat i ich rodziców towarzyszące wystawie „Podstawowe zasady” Adama Broomberga i Olivera Chanarina.
Prowadzący: Rafał Mikołajewski. Zapisy: edukacja@csw.art.pl.

16.00 Roślinni Migranci – wyprawa terenowa w poszukiwaniu gatunków inwazyjnych na Jazdowie. Prowadzenie: Adam Kapler.
Start przy Cysternie przed Zamkiem Ujazdowskim.

Trwające projekty:

Wystawa Gregor Różański „Green Card” – ogród roślin migrujących w Cysternie, dawnym zbiorniku wodnym Szpitala Ujazdowskiego. Kurator: Romuald Demidenko.

Interwencja artystyczna Justyna Wencel i Marcin Chomicki „0,5 km koloru” – amfilada barw od alei Szpitala Ujazdowskiego przez kładkę nad Trasą Łazienkowską po osiedle domków fińskich.

Strona Archipelagu Jazdów: www.mapajazdowa.pl
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Pytania na temat programu wydarzeń prosimy kierować na adres e-mail: archipelagjazdow@csw.art.pl

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY

Sobota, 18 lipca 2015

12.00 Archipelag Literatury – warsztaty czytania z bliska.
Lektura: Jhumpa Lahiri „Nieoswojona ziemia”. Tłum. Anna Kołyszko.
Tekst dostępny w formie PDF po wysłaniu maila na adres: n.malek@csw.art.pl.
Prowadzenie: Natalia Malek.
Biały pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim lub żółty pawilon w razie deszczu.

Cykl spotkań z literaturą w ramach projektu Archipelag Jazdów w każdą sobotę do 29 sierpnia 2015 w godz. 12.00–13.30.

Na warsztatach czytania z bliska omówimy książki, które podejmują kwestie społecznego uczestnictwa grup i jednostek, sąsiedztwa oraz więzi tworzonych w obrębie lokalnych wspólnot. Razem odtworzymy mitologie, które te fikcyjne wspólnoty tworzą, by (współ-)istnieć. Wychodząc z założenia, że literatura to często laboratorium społeczne, zbadamy różne modele koegzystencji grup i jednostek, i stworzymy dla nich topografie literackie. Przyjrzymy się też procesom kartograficznym w literaturze, dzięki którym niewidoczne wcześniej miejsca stają się widoczne na mapie i w świadomości czytelnika, pamiętając, że rewersem uwidocznienia pewnych rejonów jest zaciemnienie innych. Na przykładzie kartografii, która „wytwarza miejsca”, zadamy pytania o popularną dziś metaforę mapy: jej przydatność i ograniczenia w przypadku mapy narracyjnej, jaką tworzą pisarze. Pamiętając o wspólnotowej tradycji Jazdowa, zapewniamy gościnną atmosferę późnych śniadań.

15:00 Warsztaty z alfabetu Lorma – nauka alfabetu głuchoniewidomych.
Prowadzenie: Katarzyna Łuczak.
Współpraca: Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.
ul. Marszałkowska 9/15

Stworzony przez Hieronymusa Lorma alfabet dla głuchoniewidomych polega na kreśleniu linii lub punktów na dłoni drugiej osoby. Jedną z jego największych zalet jest prostota i szybkość przekazu. Warsztaty będą niezwykłą okazją, by nauczyć się podstaw tego sposobu komunikacji i dowiedzieć się więcej o jego praktycznym zastosowanie i historii. Dzięki specjalnej symulacji uczestnicy będą mieli okazję wczuć się w sytuację osób głuchoniewidomych oraz poznać specyfikę głuchoślepoty.

Warsztaty organizowane są przy współpracy z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym (TPG).

Katarzyna Łuczak jest zwyciężczynią konkursu na pracę magisterską dotyczącą niepełnosprawności, organizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z wykształcenia pedagog rewalidacyjny i politolog. Z TPG związana od 2005 roku, pełniła m.in funkcję członka Zarządu, Pełnomocnika Mazowieckiej Jednostki Wojewódzkiej TPG i koordynatora projektów. Obecnie angażuje się przede wszystkim jako tłumacz-przewodnik osób głuchoniewidomych. Ponadto pracuje nad rozprawą doktorską z zakresu funkcjonowania organizacji pozarządowych. Wraz z Magdaleną Tarnecką współautorka książki „To tacy ludzie są na świecie? Formy wsparcia osób głuchoniemych”, Warszawa 2011.

Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym powstało w roku 1991, a w 2005 uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego. Towarzystwo zajmuje się indywidualną pomocą i rozpoznaniem potrzeb głuchoniewidomych oraz ich rodzin. Jednocześnie działa także na rzecz popularyzacji wiedzy i rozwoju badań nad problematyką osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu. W tym celu TPG zrzesza naukowców, lekarzy, rehabilitantów, pedagogów, osoby głuchoniewidome i ich bliskich oraz wolontariuszy.

18:00 Grupa GOREktyw – słuchowisko na żywo w plenerze realizowane przez lektora i muzyka. Grupa prezentuje tekst opatrzony efektami i wykonywaną na żywo muzyką.
Temat: Truskawkowa Mara.
Żółty pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.

Temat: Truskawkowa mara
Krzywdy często nie dostrzegamy, nawet jeżeli ofiarą jest dziecko. Szczególnie gdy krzywda dzieje się w głowie. Jak jedno zdarzenie, jeden wypadek w trakcie letniego niedzielnego spaceru może wpłynąć na całe życie małego człowieka? I czy rzeczywiście wpływa? A może zło, demon, mara jest tylko usprawiedliwieniem? Bo kto z nas nie zrobił nigdy czegoś, czego się wstydzi, a z pewnością czym się nie chwali? Chodźmy na truskawki.

Grupa GOREktyw o swoich działaniach: „Nowa platforma promocji horroru, grozy, bizarro, groteski i wszelkich form weird-fiction. Prezentujemy literaturę w zupełnie nowej formie – muzycznej, graficznej, performance’u. Czytamy fantastykę, grozę, science fiction – promujemy debiutujących polskich autorów, odkrywamy zaskakujące utwory klasyków! Pojawiamy się wszędzie tam gdzie nas potrzebują -– na konwentach, w bibliotekach, na premierach książek i za każdym razem mamy coś nowego! Członkami i współpracownikami GOREktywu są pisarze, muzycy, graficy, lektorzy, ale przede wszystkim fani dziwnych klimatów.” Premiera inicjatywy miała miejsce na Ogólnopolskim Konwencie Miłośników Fantastyki „POLCON 2013”.

Niedziela, 19 lipca 2015

11.00 Teatranki | Ludoteka Jazdów #5 
Finlandia, czyli jak się nie zgubić” – warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat z rodzicami.
Współpraca: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Prowadzenie: Justyna Sobczyk, Natalia Leszczyńska.
Start przy żółtym pawilonie w parku przed Zamkiem Ujazdowskim; ciąg dalszy na osiedlu domków fińskich.

Tym razem, w ramach Teatranków na Jazdowie, wybierzemy się naprawdę daleko, za Most nad Trasą. Na północ, czyli np. do… Finlandii! Bo Finlandia jest na północy. Podobno mieszka tam Mikołaj, sprawdzimy co robi latem? Finowie słyną z rzewnych pieśni, zaśpiewamy więc z nimi coś smutnego, a potem nauczymy ich najprawdziwszej polki, zagramy w hop-hop-chowanego i spróbujemy się nie zgubić…

Teatranki | Ludoteka Jazdów
Czy miasto może być ogromną planszą do gry? Jakie zakamarki i historie skrywa w sobie teren Jazdowa? Jak trafić z Placu na Rozdrożu do Finlandii, na Wyspę Drzew, do hotelu dla owadów i nad strumyk, w którym kąpią się smoki? Instytut Teatralny zaprasza dzieci i rodziców na twórcze warsztaty w terenie. Teatranki | Ludoteka Jazdów to cykl niedzielnych spotkań, poświęcony poszukiwaniu miejskich gier i nowych przestrzeni wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Teren Jazdowa stanie się przestrzenią kreatywnych eksperymentów. Odkryjemy na nowo stare elementy krajobrazu, odnajdziemy zagubione lokalne historie i napiszemy własne. Stworzymy nową mapę Jazdowa – pełną skarbów, pomysłów i wskazówek jak twórczo spędzać tam wspólny czas.

12.00 Perspektywiczny Model Badawczy Jazdowa #5
Spacer po historycznym Jazdowie z Grzegorzem Miką.
Start przy Perspektywicznym Modelu Badawczym Jazdowa (stole-makiecie) w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.

Ujazdów był historycznie jednym z najstarszych grodów sięgającym państwa Piastów. Mimo iż od 350 lat po grodzisku nie ma śladu, tereny dawnego Jazdowa, rozciągające się na obu poziomach tarasu Wisły, nadal stanowią świadectwo zmiennych losów przestrzeni Warszawy oraz jej architektury ostatnich trzech stuleci. Pomiędzy aspiracjami władców, względami wojskowymi, zmiennymi ustrojami i ideami w architekturze i urbanistyce, Jazdów zawiera w sobie okruchy wielu epok, tworząc unikalną przestrzeń urbanistyczną Warszawy, wzbogaconą unikalnymi dziełami architektury XIX i XX wieku.

Trasa od Zamku Ujazdowskiego (taras na skarpie) przez kładkę, Jazdów, Piękną, Górnośląską, tereny Sejmu do tarasów przy Frascati i Alei na Skarpie.

Grzegorz Mika – architekt, varsavianista, autor strony „Warszawski Modernizm 1905 – 1939”, współtwórca czasopisma studentów WAPW, „Arcytektura”. Poza czynną pracą projektową, zajmuje się badaniem warszawskiej architektury XX wieku w kontekście światowego rozwoju modernizmu. Od prawie czterech lat prowadzi stronę internetową „Warszawski Modernizm 1905 – 1939”, zajmującą się dokumentowaniem, opisywaniem i promocją warszawskiej architektury okresu międzywojennego. Organizator kilkudziesięciu spacerów architektonicznych oraz cyklów wykładów poświęconych architekturze, urbanistyce i projektantom Warszawy XX wieku, realizowanych dla Muzeum Powstania Warszawskiego.

Perspektywiczny Model Badawczy Jazdowa
Zapraszamy na cotygodniowe, niedzielne spacery z Grupą Projektową Centrala i zaproszonymi przewodnikami, mające na celu wspólne eksplorowanie Jazdowa i tworzenie mapy, na której będą się płynnie przenikać różnorodne wymiary przestrzeni: architektoniczny, historyczny, krajobrazowy, a nawet dźwiękowy. Każda wyprawa przyjmie odmienną perspektywę patrzenia na ten teren i będzie prowadzona przez specjalistę w swojej dziedzinie. Grupa Centrala opowie o wpływie na tę okolicę Zamku Ujazdowskiego, Krzysztof Herman – o krajobrazie Jazdowa, Grzegorz Mika o jego historii, Grzegorz Gądek pokaże miejsca do uprawiania sportów ekstremalnych, Ewa Rudnicka przedstawi osiedle fińskich domków, a Daniel Brożek zabierze uczestników na spacery dźwiękowe. Wszystkie te spojrzenia znajdą swoje odbicie na umieszczonym w parku przed Zamkiem Ujazdowskim stole-makiecie. Stół o wymiarach 5 m x 1,2 m, nazwany „Perspektywicznym Modelem Badawczym Jazdowa”, będzie miejscem śniadań pod gołym niebem i punktem wyjścia spacerów. Przed rozpoczęciem wycieczki uczestniczki i uczestnicy będą zaznaczać na makiecie wybrany szlak i najważniejsze punkty marszruty.

Autorzy koncepcji: Simone de Iacobis, Małgorzata Kuciewicz, Jakub Szczęsny (Grupa Projektowa Centrala).

Grupa Projektowa Centrala to platforma wspólnych poszukiwań architektów, designerów i artystów m.in. Krzysztofa Banaszewskigo, Małgorzaty Kuciewicz, Jakuba Szczęsnego oraz Simone De Iacobis. Projektowanie to dla nich proces twórczy, który nie może odbywać się w oderwaniu od współczesnej myśli filozoficznej oraz innych dziedzin sztuki. Obok projektów ściśle architektonicznych i urbanistycznych CENTRALA tworzy projekty artystyczne służące krytycznej wypowiedzi na temat polskiej przestrzeni. Wiele ich projektów to próba wywołania dyskusji społecznej na temat ochrony i rewitalizacji dziedzictwa powojennej awangardy modernistycznej. Na spacery nie obowiązują zapisy! Zapraszamy!

Wykonanie stołu-makiety: www.kubamorkowski.com, www.studio4projekty.pl

16.00 Roślinni Migranci – wyprawa terenowa w poszukiwaniu gatunków inwazyjnych na Jazdowie.
Start przy Cysternie przed Zamkiem Ujazdowskim.

Prowadzenie: Adam Kapler, Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.

Wędrówki roślin pod wieloma względami przypominają migracje ludzi. Migrantów sprowadza się do innych krajów celowo, aby pracowali dla nowej ojczyzny, zagospodarowywali pustki, tworzyli dotąd nieobecne gałęzie przemysłu i usług, a nawet bronili w razie potrzeby swoich nowych rządów. Dokładnie tak samo bywa z roślinami, dostarczającymi więcej pożytków niż zwierzęta i minerały. Od początków rolnictwa przenoszono gatunki uprawne po to, by dawały pokarm, paszę dla zwierząt, włókna, barwniki, lekarstwa i środki odurzające. Większość przybyszów rośnie tylko w wyznaczonych dlań miejscach i nie przetrwałaby długo bez pomocy rolnika lub ogrodnika. Niektóre gatunki jednak aklimatyzują się szczególnie dobrze, a wręcz “uciekają” z upraw i śmiało wypierają rodzimą florę z jej naturalnych siedlisk. Niejeden gatunek segetalny (mówiąc brutalnie: chwast roślin uprawnych; mówiąc elegancko: zioło towarzyszące roślinom użytkowym) zawleczony na ziemie polskie w starożytności i średniowieczu tak mocno wrósł w nasz krajobraz kulturowy i przyrodniczy, tyle zastosowań znalazł w obejściu, że teraz żal nam zupełnie go wytępić. Podczas wyprawy poszukamy gatunków inwazyjnych na Jazdowie.

Adam Kapler (ur. 1983) jest doktorantem w Zakładzie Oceny i Ochrony Różnorodności Roślin PAN Ogrodu Botanicznego – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Warszawie. Ukończył Wydział Biologii UW. Współpracuje m.in. z Centrum Ochrony Mokradeł, Polskim Towarzystwie Botanicznym i Storczykowym a także botanikami i genetykami roślin aktywnymi w Polsce, Ukrainie, Czechach i Węgrzech. Od 2012 roku zajmuje się głównie czynną ochroną gatunku o znaczeniu wspólnotowym: dzwonecznika wonnego Adenophora liliifolia (L.) Besser w warunkach kontrolowanych. Poza tym opracowuje materiały do Regionalnej Czerwonej Listy woj. mazowieckiego.

Spacer towarzyszy wystawie Gregora Różańskiego „Green Card”, której kuratorem jest Romuald Demidenko.

Źródło: CSW

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. akceptuję