Magazyn Przestrzeń to połączenie codziennej psychologii z kulturą. To miejsce na odnalezienie siebie, dotknięcie swoich emocji, rozwój osobisty. Jest to także płaszczyzna dla sztuki i artystów. Celem magazynu jest promocja świadomego życia, psychologii, ciekawych inicjatyw, szeroko pojętej kultury oraz utalentowanych twórców.

Przestrzeń © 2016Website credits: MH

Archipelag Jazdów, weekend 4 (10-12 lipca)

Przed nami już czwarty weekend na Jazdowie! Zachęcamy serdecznie do wzięcia udziału w wydarzeniu. 

Źródło: CSW

Źródło: CSW

ARCHIPELAG JAZDÓW

Weekend 4
10 – 12 lipca 2015

Piątek, 10 lipca

18.00 MIASTO, AKCJA! Kino społecznie zaangażowane – pokaz filmu i dyskusja.
Film: „Lost Rivers”, reż. Caroline Bâcle, Kanada 2012, 72 min.
Temat dyskusji: Rzeki jako element kształtujący tożsamość miast.
Moderator: Jan Śpiewak. Goście: Przemysław Dziubłowski, Przemek Pasek.
Współpraca: warszawskie Stowarzyszenie Miasto jest Nasze.
ul. Marszałkowska 9/15

Sobota, 11 lipca

12.00 ARCHIPELAG LITERATURY – warsztaty czytania z bliska.
Lektura: Jacek Dehnel „Kosmografia czyli trzydzieści apokryfów tułaczych”, książka dostępna w formie PDF po wysłaniu maila na adres: n.malek@csw.art.pl. Prowadzenie: Natalia Malek.
Biały pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim lub żółty pawilon w razie deszczu.

14.00 ARCHIPELAG DŹWIĘKU: Co słychać za rogiem – warsztaty świadomego słuchania miasta.
14.00 Prezentacja wyników badań.
15.00 Dźwiękowe oprowadzenie po okolicy.

Prowadzenie: Wioleta Muras (Pracownia Pejzażu Dźwiękowego).
ul. Marszałkowska 9/15

18.00 ARCHIPELAG DŹWIĘKU: Ekologia akustyczna i miejskie aktywizm – dyskusja z udziałem członków wrocławskiej Pracowni Badań Pejzażu Dźwiękowego oraz redakcji magazynu „Glissando”.
SOUNDSCAPE COMPOSITION – Kamila Staśko-Mazur
ul. Marszałkowska 9/15

Wydarzenie towarzyszące:
22:00 KINO.LATO 2015: DZIKIE MUSICALE – kino letnie.
Film: “Krwiożercza roślina” / “Little Shop of Horrors”, reż. Frank Oz, USA 1986, 94 min.
Żółty pawilon w parku przed CSW bądź sala kinowa w Zamku Ujazdowskim w razie niepogody.

Niedziela, 12 lipca

11.00 Teatranki | Ludoteka Jazdów #4
OSA-DA JAZDÓW czyli wyspa wszystkich strachów – warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat z rodzicami. Prowadzenie: Dagna Dąbrowiecka, Hanna Kłoszewska.
Współpraca: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Start: żółty pawilon w parku przed CSW; ciąg dalszy: hotel dla owadów w parku.

10.00 – 20.00 ARCHIPELAG DŹWIĘKU: Spacery Dźwiękowe
Prowadzenie: Daniel Brożek.
10.00 Spacer #1 – start spod lokalu przy ul. Marszałkowskiej 9/15.
12.00 Spacer #2 – start przy Perspektywicznym Modelu Badawczym Jazdowa (stole-makiecie) w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.
19.00 Spacer #3 – start spod lokalu przy ul. Marszałkowskiej 9/15.

15.00 Część Większej Całości #2 – wykład Anety Szyłak w bibliotece CSW z Publiczną Kolekcją Sztuki XXI wieku m.st. Warszawy w tle.
Praca z kolekcji: Paweł Kwiek „Video i oddech” (1978).
Kuratorka cyklu: Bogna Świątkowska/Fundacja Bęc Zmiana.
Biblioteka CSW Zamek Ujazdowski (wejście przez dziedziniec CSW).


TRWAJĄCE PROJEKTY:

Wystawa Gregor Różański „Green Card” – ogród roślin migrujących w Cysternie, dawnym zbiorniku wodnym Szpitala Ujazdowskiego. Kurator: Romuald Demidenko.

Interwencja artystyczna Justyna Wencel i Marcin Chomicki „0,5 km koloru – amfilada barw od alei Szpitala Ujazdowskiego przez kładkę nad Trasą Łazienkowską po osiedle domków fińskich.

Strona Archipelagu Jazdów: www.mapajazdowa.pl.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Pytania na temat programu wydarzeń prosimy kierować na e-mail: archipelagjazdow@csw.art.pl


PROGRAM SZCZEGÓŁOWY:

Piątek, 10 lipca

18.00 MIASTO, AKCJA! Kino społecznie zaangażowane – pokaz filmu i dyskusja.
ul. Marszałkowska 9/15

MIASTO, AKCJA!
Czyje jest miasto? Co kształtuje tożsamość jego mieszkańców? Gdzie przebiega granica pomiędzy tym, co prywatne, a tym, co wspólne? Tego lata poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania podczas letniego przeglądu kina społecznie zaangażowanego pod hasłem „Miasto, akcja!”. Starannie wyselekcjonowane filmy opowiadają o różnych aspektach życia w mieście: od zmian funkcji przestrzeni miejskiej, poprzez przesunięcie paradygmatu posiadania w kierunku modelu współdzielenia, po aktywność mieszkańców w życiu publicznym, która miewa wręcz rewolucyjny charakter. Po każdej projekcji zaplanowana jest dyskusja z udziałem ekspertów i publiczności. Pokazy będą odbywały się co dwa tygodnie, w piątkowe wieczory, w nowym lokalu pod kuratelą Centrum Sztuki Współczesnej przy ul. Marszałkowskiej 9/15. Na cykl zapraszają: warszawskie Stowarzyszenie Miasto jest Nasze we współpracy z CSW Zamek Ujazdowski.
Gotowi? Miasto, akcja!

„Lost rivers”, reż. Caroline Bâcle, Kanada 2012, 72 min.
Dawniej bez rzeki nie mogło istnieć miasto. Przez prawie każde, zwłaszcza przemysłowe, przepływała rzeka. Dziś wiele z nich – zapomnianych, niepotrzebnych – zniknęło pod powierzchnią ziemi. Trwa walka o ich przywrócenie. „Lost Rivers” zabiera nas w podróż w poszukiwaniu utraconych rzek i skłania do refleksji na temat potrzeby ponownego zwrócenia się ku nim.
Zwiastun filmu

Dyskusja: Rzeki jako element kształtujący tożsamość miast.

Moderacja:
Jan Śpiewak – prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Doktorant socjologii UW, bada przemiany polskiej klasy średniej. Radny dzielnicy Śródmieście z ramienia MJN.

Goście:
Przemysław Dziubłowski – dziennikarz, współpracował z Życiem Warszawy, Wprost czy Rzeczpospolitą. Jest pomysłodawcą i współwłaścicielem klubokawiarni Cud nad Wisłą. Organizator koncertów i wydarzeń kulturalnych. Wiceprezes fundacji „Do dzieła”, która zajmuje się m.in aktywizacją nadwiślańskiej przestrzeni.

Przemek Pasek – prezes fundacji „Ja, Wisła”. Odkrywa przed Warszawiakami unikatowe walory przyrodnicze Wisły i działa na rzecz ich ochrony. Inicjator wielu akcji edukacyjnych i kulturalnych, przybliża Warszawiakom historię rzeki. Flagowym przedsięwzięciem fundacji jest ochrona wartości historycznych Portu Czerniakowskiego – ostatnio była to akcja obrony ponad stuletniej pochylni Stoczni Czerniakowskiej.

Sobota, 11 lipca

12.00 ARCHIPELAG LITERATURY – warsztaty czytania z bliska.
Lektura: Jacek Dehnel „Kosmografia czyli trzydzieści apokryfów tułaczych” (fragmenty).
Biały pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim lub żółty pawilon w razie deszczu.

Publikacja towarzyszy wystawie „Świat Ptolemeusza. Włoska kartografia renesansowa w zbiorach Biblioteki Narodowej„.

Partner spotkania: Biblioteka Narodowa.

Cykl spotkań z literaturą w ramach projektu Archipelag Jazdów w każdą sobotę do 29 sierpnia 2015 w godz. 12.00–13.30.

Na warsztatach czytania z bliska omówimy książki, które podejmują kwestie społecznego uczestnictwa grup i jednostek, sąsiedztwa oraz więzi tworzonych w obrębie lokalnych wspólnot. Razem odtworzymy mitologie, które te fikcyjne wspólnoty tworzą, by (współ-)istnieć. Wychodząc z założenia, że literatura to często laboratorium społeczne, zbadamy różne modele koegzystencji grup i jednostek, i stworzymy dla nich topografie literackie. Przyjrzymy się też procesom kartograficznym w literaturze, dzięki którym niewidoczne wcześniej miejsca stają się widoczne na mapie i w świadomości czytelnika, pamiętając, że rewersem uwidocznienia pewnych rejonów jest zaciemnienie innych. Na przykładzie kartografii, która „wytwarza miejsca”, zadamy pytania o popularną dziś metaforę mapy: jej przydatność i ograniczenia w przypadku mapy narracyjnej, jaką tworzą pisarze. Pamiętając o wspólnotowej tradycji Jazdowa, zapewniamy gościnną atmosferę późnych śniadań.

Wszystkie lektury są dostępne w formie pdf po wysłaniu maila na adres: n.malek@csw.art.pl
Prowadzenie: Natalia Malek.

14.00 ARCHIPELAG DŹWIĘKU: Co słychać za rogiem – warsztaty świadomego słuchania miasta.
14.00 Prezentacja wyników badań.
15.00 Dźwiękowe oprowadzenie po okolicy.

Prowadzenie: Wioleta Muras (Pracownia Pejzażu Dźwiękowego).
ul. Marszałkowska 9/15

W jaki sposób mieszkańcy, ich działania, miejska zieleń, rozmieszczenie rozmaitych urządzeń, akustyka, komunikacja miejska czy ruch samochodowy wpływają na brzmienie niewielkich komórek w akustycznej tkance miasta? Wioleta Muras analizuje przestrzenie wokół lokalu przy ul. Marszałkowskiej 9/15, porównując pejzaże dźwiękowe okolicznych podwórek. Poprzez ilustrowaną nagraniami prezentację oraz uczestniczący spacer dźwiękowy badaczka wprowadzi uczestników warsztatu w infrastrukturę audiosfery, wskaże sposoby świadomego słuchania pejzażu dźwiękowego i odnajdywania ukrytych w nim znaczeń.

Wioleta Muras jest doktorantką w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej pogłębione studia nad miejską audiosferą obejmują badania historycznych pejzaży dźwiękowych w świetle dokumentów źródłowych oraz szczegółowe analizy współczesnego środowiska dźwiękowego utrzymane w duchu sound studies i ekologii akustycznej.

Współpraca: PRACOWNIA PEJZAŻU DŹWIĘKOWEGO (Wioleta Muras, Kamila Staśko-Mazur, Daniel Brożek)
Przedmiotem działań Pracowni Pejzażu Dźwiękowego jest problematyka audiosfery – środowiska fonicznego człowieka, fenomen dźwięku w mieście, w jego wymiarze społecznym, akustycznym, architektonicznym, ekonomicznym, ekologicznym ale i estetycznym. Troje artystów i badaczy – Wioleta Muras, Kamila Staśko-Mazur oraz Daniel Brożek (aka Czarny Latawiec) – związanych jest z wrocławską Pracownią Audiosfery funkcjonującą prężnie przy Instytucie Kulturoznawstwa UWr (jedynym tego typu ośrodku badawczym w Polsce).

Kurator: Krzysztof Marciniak.
Partnerzy: Fundacja 4.99 oraz magazyn o muzyce współczesnej „Glissando”.
Wydarzenie w ramach cyklu Archipelag Dźwięku.

18.00 ARCHIPELAG DŹWIĘKU: Ekologia akustyczna i miejskie aktywizm – dyskusja z udziałem członków wrocławskiej Pracowni Badań Pejzażu Dźwiękowego oraz redakcji magazynu „Glissando”.
SOUNDSCAPE COMPOSITION – Kamila Staśko-Mazur
ul. Marszałkowska 9/15

Często akcentowana jest potrzeba dbałości o miasto w jego wymiarze wizualnym, tymczasem ekologia pejzażu dźwiękowego wciąż jest tematem, którym zajmuje się niewielka grupa badaczy, ekologów, artystów i architektów. Chcemy to zmienić – zapraszamy do dyskusji nad ekologią dźwięku w kontekście praktycznych rozwiązań urbanistycznych w Warszawie. Pragniemy otworzyć uszy mieszkańców Stolicy na możliwość rzeczywistego ingerowania w brzmieniową tkankę miasta, a także przybliżyć badania i akcje artystyczne prowadzone na tym polu we Wrocławiu ramach Pracownia Badań Pejzażu Dźwiękowego UWr.

Kamila Staśko-Mazur na co dzień związana jest z Pracownią Badań Pejzażu Dźwiękowego (UWr) i Katedrą Muzykologii UWr, w ramach których bada współczesną audiosferę, sposoby słuchania i pojmowania dźwięku. Współpracuje z archiwum Biblioteki Miejskiej Audiosfery i Mapy dźwiękowej Wrocławia, studiem GMVL w Lyonie, z NFM i CSD przy projektach edukacyjno-artystycznych o profilu ekologii dźwiękowej.

PRACOWNIA PEJZAŻU DŹWIĘKOWEGO (Wioleta Muras, Kamila Staśko-Mazur, Daniel Brożek)
Przedmiotem działań Pracowni Pejzażu Dźwiękowego jest problematyka audiosfery – środowiska fonicznego człowieka, fenomen dźwięku w mieście, w jego wymiarze społecznym, akustycznym, architektonicznym, ekonomicznym, ekologicznym ale i estetycznym. Troje artystów i badaczy – Wioleta Muras, Kamila Staśko-Mazur oraz Daniel Brożek (aka Czarny Latawiec) – związanych jest z wrocławską Pracownią Audiosfery funkcjonującą prężnie przy Instytucie Kulturoznawstwa UWr (jedynym tego typu ośrodku badawczym w Polsce).

Kurator: Krzysztof Marciniak.
Partnerzy: Fundacja 4.99 oraz magazyn o muzyce współczesnej „Glissando”.
Wydarzenie w ramach cyklu Archipelag Dźwięku.

Niedziela, 12 lipca

11.00 Teatranki | Ludoteka Jazdów #4
OSA-DA JAZDÓW czyli wyspa wszystkich strachów – warsztaty dla dzieci od 3-6 lat z rodzicami
Start: żółty pawilon w parku przed CSW; ciąg dalszy: hotel dla owadów w parku (MAPA).

Teatrankowe zajęcia pomogą oswoić małe i duże strachy. Powędrujemy do pobliskiego parku, gdzie wybudowano pierwszy w Polsce hotel dla owadów. Tam dowiemy się dlaczego pszczoły są naszymi najlepszymi kumplami, a mrówki mają z nami tak dużo wspólnego…ale będziemy też psocić! Dorysujemy kilka kropek biedronkom, zagramy na nosie komarom i przybrudzimy skrzydełka pięknym motylom…a wszystko to dzięki wyobraźni! Może nawet polubimy robaki…kto wie…

Prowadzenie: Dagna Dąbrowiecka, Hanna Kłoszewska.
Współpraca: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

10.00 – 20.00 ARCHIPELAG DŹWIĘKU: Spacery Dźwiękowe
10.00 Spacer #1 – start spod lokalu przy ul. Marszałkowskiej 9/15.
12.00 Spacer #2 – start przy Perspektywicznym Modelu Badawczym Jazdowa (stole-makiecie) w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.
19.00 Spacer #3 – start spod lokalu przy ul. Marszałkowskiej 9/15.
Prowadzenie: Daniel Brożek.

Spacer dźwiękowy pozwala doświadczyć przestrzeni poprzez dźwięk. Na pewien czas oderwiemy uwagę od zmysłu wzroku, by w samym centrum naszego postrzegania mógł znaleźć się słuch, potraktujemy miasto jako brzmiący obiekt, architekturę jako rzeźbę dźwiękową. Przemierzając specjalnie skomponowaną trasę uczestnicy spaceru uczą się pogłębionego słuchania, na mapę miasta nakładają subiektywną mapę dźwiękową.

Daniel Brożek jest wrocławskim kuratorem muzyki alternatywnej, krytykiem muzycznym, muzykiem, twórcą instalacji artystycznych i organizatorem warsztatów edukacyjnych. Kurator Canti Illuminati Festival, Sceny Dźwiękowej Przeglądu Sztuki Survival, Galerii G23. Jako producent i artysta dźwiękowy pod pseudonimem Czarny Latawiec ma w dorobku 3 albumy muzyczne dla oficyn Mik.Musik. i BDTA, 4 instalacje dźwiękowe i muzykę do przedstawienia performatywnego “Muzyka z Auschwitz” Agnieszki Kłos (Teatr Polski). Występował na festiwalach Tauron Nowa Muzyka, Unsound Kraków, Ars Cameralis, PHONO (Dania), Simcha (Wrocław),Preteksty Kulturalne – Dziedzictwo Żydowskie (Rzeszów), OUT OF STH / MiastoProjekt (Wrocław).

Współpraca: PRACOWNIA PEJZAŻU DŹWIĘKOWEGO (Wioleta Muras, Kamila Staśko-Mazur, Daniel Brożek)
Przedmiotem działań Pracowni Pejzażu Dźwiękowego jest problematyka audiosfery – środowiska fonicznego człowieka, fenomen dźwięku w mieście, w jego wymiarze społecznym, akustycznym, architektonicznym, ekonomicznym, ekologicznym ale i estetycznym. Troje artystów i badaczy – Wioleta Muras, Kamila Staśko-Mazur oraz Daniel Brożek (aka Czarny Latawiec) – związanych jest z wrocławską Pracownią Audiosfery funkcjonującą prężnie przy Instytucie Kulturoznawstwa UWr (jedynym tego typu ośrodku badawczym w Polsce).

Kurator: Krzysztof Marciniak.
Partnerzy: Fundacja 4.99 oraz magazyn o muzyce współczesnej „Glissando”.
Wydarzenie w ramach cyklu Archipelag Dźwięku.

15.00 Część Większej Całości #2 – wykład Anety Szyłak w bibliotece CSW z Publiczną Kolekcją Sztuki XXI wieku m.st. Warszawy w tle.
Praca z kolekcji: Paweł Kwiek „Video i oddech” (1978).
Biblioteka CSW Zamek Ujazdowski (wejście przez dziedziniec CSW).

Spotkanie #2, którego bohaterką jest Aneta Szyłak, kuratorka sztuki współczesnej, a także inicjatorka Alternativa International Contemporary Visual Art Festival / Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych odbywającego się w Gdańsku na terenach dawnej Stoczni, jest poświęcone powstawaniu książki „Błędnik codzienności”, która w tym roku ukaże się nakładem Alternativa Editions.

Prezentacja w formie „redakcji na żywo” treści zebranej do książki, ujawni sposób pracy nad publikacją, której celem jest zgromadzenie tekstów rozszerzających treści sygnalizowane przez prace artystyczne. Zobaczymy jak wystawa i inne działania artystyczne Festiwalu Alternativa stają się książką, a zarazem możliwością wglądu w działania autorki na terenach postoczniowych w Gdańsku.

Z Publicznej Kolekcji Sztuki XXI wieku m.st. Warszawy Aneta Szyłak wybrała pracę Pawła Kwieka „Video i oddech” (1978). Będzie można ją oglądać przez kolejne dwa tygodnie w bibliotece CSW (12-25.07.2015).

Aneta Szyłak – założycielka i pierwsza dyrektorka Instytutu Sztuki Wyspa (2004-2014) i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (1998-2001), obecnie prezeska i dyrektorka artystyczna Fundacji Alternativa, pełnomocniczka dyrektora ds. powstania Muzeum Sztuki Współczesnej w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Autorka i dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa. Kuratorka (indywidualnie i zespołowo) m.in. Codzienność (2014), Hito Steyerl: Abstrakt (2014), Oliver Ressler: Wizje polityczne – Świat od nowa (2014), The Field is to the Sky, Only Backwards (2013), Materialność (2012), Buildings and Remnants (2012), Praca i Wypoczynek(2011), Estrangement (2010, 2011), Strażnicy Doków (2005), Palimpsest Muzeum (2004), BHP (2004) i Architectures of Gender (2003). Współautorka książki The Curatorial. A Philosophy of Curating (2013). Występowała w Bard College, New School, Queens College i NYU; gościnnie pracowała w Akademii Sztuki w Moguncji oraz na Uniwersytecie Kopenhaskim. Obecnie przygotowuje pracę doktorską Curating Context. The Palimpsest on the Quotidian and the Curatorial w ramach Curatorial/Knowledge na Goldsmiths College oraz Uniwersytecie Kopenhaskim. Działa aktywnie na rzecz ochrony dziedzictwa poprzemysłowego w Gdańsku.

CZĘŚĆ WIĘKSZEJ CAŁOŚCI

Cykl niedzielnych popularyzatorskich wykładów i dyskusji będzie się odnosić zarówno do biblioteki (wiedza, książki), jak i do kolekcji sztuki – w tym przypadku prac tworzących Kolekcję Publiczną m.st. Warszawy będącą w depozycie CSW ZUJ do 2025 r. Prace tworzące warszawską kolekcję sztuki współczesnej, wybrane przez zaproszonych prelegentów, po raz pierwszy będą udostępniane widzom pod tym szyldem od czasu jej odkrycia przez Fundację Bęc Zmiana. Więcej na Kolekcja Warszawska . Wśród zaproszonych gości są Paweł Dunin-Wąsowicz, Aneta Szyłak, Grzegorz Piątek, Aleksandra Wasilkowska, Edwin Bendyk. Wykłady dotyczyć będą tematów jakim autorzy ci poświęcają swoje poszukiwania, ale przedstawiać będą wiedzę, którą zebrali w czasie pracy nad swoimi publikacjami, złowioną niejako „przy okazji”, ważną dla całości, ale jednak poboczną. Każdy z prelegentów wybierze także jedną z prac z Kolekcji Publicznej Warszawy znajdującej się w depozycie CSW do 2025 r. – praca ta pokazywana będzie w przestrzeni biblioteki przez kolejne dwa tygodnie.

Kuratorka cyklu: Bogna Świątkowska/Fundacja Bęc Zmiana

Źródło: CSW

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. akceptuję