Magazyn Przestrzeń to połączenie codziennej psychologii z kulturą. To miejsce na odnalezienie siebie, dotknięcie swoich emocji, rozwój osobisty. Jest to także płaszczyzna dla sztuki i artystów. Celem magazynu jest promocja świadomego życia, psychologii, ciekawych inicjatyw, szeroko pojętej kultury oraz utalentowanych twórców.

Przestrzeń © 2016Website credits: MH

Archipelag Jazdów, weekend 2 (26-28 czerwca)

Przedstawiamy szczegółowy harmonogram kolejnego, już drugiego, weekendu w ramach Archipelagu Jazdów.

fot. Magazyn Przestrzeń

fot. Magazyn Przestrzeń, wystawa Gregor Różański „Green Card”

 

ARCHIPELAG JAZDÓW

Weekend 2
26 – 28 czerwca 2015

Piątek, 26 czerwca

19.00 Otwarcie wystawy 
Adam Broomberg & Olivier Chanarin RUDIMENTS | PODSTAWOWE ZASADY

Sobota, 27 czerwca

12.00 Archipelag Literatury – warsztaty czytania z bliska
Lektura: Paul Auster „Sunset Park”, prowadzenie: Natalia Malek
Żółty pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim lub Qchnia Artystyczna w razie deszczu

Niedziela, 28 czerwca

11.00 – 18.00 SŁOWO ZA SŁOWO I PRZEPEŁNIENIE – otwarta sytuacja w przestrzeni Jazdowa Całodzienne warsztaty prowadzone przez Janusza Byszewskiego i Marię Parczewską(Laboratorium Edukacji Twórczej CSW Zamek Ujazdowski)

11.00 Teatranki | Ludoteka Jazdów #2
WYSPA DRZEW | HAIKU DLA DZIECI – warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat wraz z rodzicami organizowane przez Instytut Teatralny. Prowadzenie: Beata Jewiarz i Viki Doroszka
Żółty pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim

12.00 Perspektywiczny Model Badawczy Jazdowa #2 
JAZDÓW I MOSTY – spacer z Wojciechem Kacperskim i Grupą Projektową Centrala
Zbiórka przy stole z makietą przed Zamkiem Ujazdowskim

15.00 Część Większej Całości #1
WIEDZA WIDMOWA, PRACA RZECZYWISTA – niedzielny wykład w Bibliotece CSW z Publiczną Kolekcją Sztuki m.st. Warszawy w tle
Prowadzenie: Paweł Dunin-Wąsowicz
Współpraca: Fundacja Bęc Zmiana
Biblioteka CSW Zamek Ujazdowski (wejście przez dziedziniec CSW)

Trwające projekty 

Wystawa Gregor Różański „Green Card” – ogród roślin migrujących w Cysternie, dawnym zbiorniku wodnym Szpitala Ujazdowskiego, Kurator: Romuald Demidenko

Interwencja artystyczna Justyna Wencel i Marcin Chomicki „0,5 km koloru” – amfilada barw od alei Szpitala Ujazdowskiego przez kładkę nad Trasą Łazienkowską po osiedle domków fińskich

Strona Archipelagu Jazdów: www.mapajazdowa.pl
Pytania na temat programu wydarzeń prosimy kierować na adres e-mail: archipelagjazdow@csw.art.pl
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny

Program szczegółowy

Piątek, 26 czerwca

19.00 Otwarcie wystawy
Adam Broomberg & Olivier Chanarin RUDIMENTS | PODSTAWOWE ZASADY

Sobota, 27 czerwca

12.00 Archipelag Literatury – warsztaty czytania z bliska
Lektura: Paul Auster „Sunset Park”, tłum. Maria Makuch, fragm.
Żółty pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim lub Qchnia Artystyczna w razie deszczu

Cykl spotkań z literaturą w ramach projektu Archipelag Jazdów w każdą sobotę do 29 sierpnia 2015 w godz. 12.00–13.30

Na warsztatach czytania z bliska omówimy książki, które podejmują kwestie społecznego uczestnictwa grup i jednostek, sąsiedztwa oraz więzi tworzonych w obrębie lokalnych wspólnot. Razem odtworzymy mitologie, które te fikcyjne wspólnoty tworzą, by (współ-)istnieć. Wychodząc z założenia, że literatura to często laboratorium społeczne, zbadamy różne modele koegzystencji grup i jednostek, i stworzymy dla nich topografie literackie. Przyjrzymy się też procesom kartograficznym w literaturze, dzięki którym niewidoczne wcześniej miejsca stają się widoczne na mapie i w świadomości czytelnika, pamiętając, że rewersem uwidocznienia pewnych rejonów jest zaciemnienie innych. Na przykładzie kartografii, która „wytwarza miejsca”, zadamy pytania o popularną dziś metaforę mapy: jej przydatność i ograniczenia w przypadku mapy narracyjnej, jaką tworzą pisarze. Pamiętając o wspólnotowej tradycji Jazdowa, zapewniamy gościnną atmosferę późnych śniadań.
Kuratorka cyklu: Natalia Malek

Wszystkie lektury są dostępne w formie pdf po wysłaniu maila na adres: n.malek@csw.art.pl

Niedziela, 28 czerwca

11.00 – 18.00 SŁOWO ZA SŁOWO I PRZEPEŁNIENIE – otwarta sytuacja w przestrzeni Jazdowa Całodzienne warsztaty prowadzone przez Janusza Byszewskiego i Marię Parczewską(Laboratorium Edukacji Twórczej CSW Zamek Ujazdowski)

SŁOWO ZA SŁOWO
Koncepcja: Janusz Byszewski (Laboratorium Edukacji Twórczej CSW Zamek Ujazdowski)
Łączka za/przed Cysterną, park przed CSW Zamek Ujazdowski

Sytuacji towarzyszy instrukcja:
Pomyśl o jednym dobrym słowie, które niesie pozytywne przesłanie.
Napisz je na kamieniu i umieść w ogrodzie.
Teraz możesz wziąć dobre słowo napisane przez inną osobę.

PRZEPEŁNIENIE
Koncepcja: Maria Parczewska (Laboratorium Edukacji Twórczej CSW Zamek Ujazdowski)
Park przed CSW Zamek Ujazdowski

Projekt powstał w nawiązaniu do ekologii głębokiej, do poglądów norweskiego filozofa Arne Naessa zawartych w artykule „Skromne środki, bogate cele”. Działanie koncentruje się na osobie, jej stosunku do siebie, wsłuchaniu się we własne potrzeby, zaufaniu do swoich możliwości, harmonii wewnętrznej – z czego dopiero wynika stosunek do otaczającej rzeczywistości. Celem jest uświadomienie sobie własnego potencjału a procesem, który ma temu sprzyjać jest zapisanie swoich mocnych stron na wypełnionych wodą szklankach i wyeksponowaniu ich na specjalnie przygotowanych stelażach. Dzięki możliwości użycia wody w trzech podstawowych kolorach i przezroczystym, tworzy się barwna instalacja, która wzbogacona jest o nowe odcienie, dzięki mieszaniu kolorów. Efekt ten uzyskuje się przy dolewaniu wody z cudzej szklanki do własnej, symbolicznie czerpiąc z kogoś to, czego sami czujemy niedosyt.
 

11.00 Teatranki | Ludoteka Jazdów #2
WYSPA DRZEW | HAIKU DLA DZIECI – warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat wraz z rodzicami organizowane przez Instytut Teatralny
Żółty pawilon w parku przed Zamkiem Ujazdowskim

Podobno w towarzystwie drzew przychodzą do głowy niezwykłe pomysły. Sprawdzimy jakie, w czasie podróży na Wyspę Drzew. Wspólnie poszukamy „drzewiasto-liściastych” słów, stworzymy książkę z haiku, udekorujemy marzeniami parkowe drzewa i zakaligrafujemy po japońsku.
Na spotkanie zapraszają Beata Jewiarz i Viki Doroszka.

Teatranki | Ludoteka Jazdów
Czy miasto może być ogromną planszą do gry? Jakie zakamarki i historie skrywa w sobie teren Jazdowa? Jak trafić z Placu na Rozdrożu do Finlandii, na Wyspę Drzew, do hotelu dla owadów i nad strumyk, w którym kąpią się smoki? Instytut Teatralny zaprasza dzieci i rodziców na twórcze warsztaty w terenie. Teatranki – Ludoteka Jazdów to cykl niedzielnych spotkań, poświęcony poszukiwaniu miejskich gier i nowych przestrzeni wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Teren Jazdowa stanie się przestrzenią kreatywnych eksperymentów. Odkryjemy na nowo stare elementy krajobrazu, odnajdziemy zagubione lokalne historie i napiszemy własne. Stworzymy nową mapę Jazdowa – pełną skarbów, pomysłów i wskazówek jak twórczo spędzać tam wspólny czas.

Zapisy na warsztaty adres e-mail: archipelagjazdow@csw.art.pl
 
 

12.00 Perspektywiczny Model Badawczy Jazdowa #2
JAZDÓW I MOSTY spacer z Wojciechem Kacperskim i Grupą Projektową Centrala
Zbiórka przy stole z makietą przed Zamkiem Ujazdowskim

Jazdów stanowi wyjątkowe miejsce, w którym historia przeplata się z teraźniejszością. Jako zaś miejsce w centrum miasta staje się tłem do różnych sprzecznych interesów, co sprzyja wytwarzaniu różnego rodzaju przerw i pęknięć. Poniższy spacer będzie miał na celu pokazanie, w jaki sposób przestrzeń ta łączy w sobie wszystkie elementy pochodzące z innych epok, ale także stara się pogodzić różne narracje na swój temat. Spacer będzie sprofilowany na poszukiwanie w historii oraz teraźniejszości Jazdowa wielu rodzajów mostów, które stanowią symbol łączenia i zgody.

„Perspektywiczny Model Badawczy Jazdowa”
Zapraszamy na cotygodniowe, niedzielne spacery z Grupą Projektową Centrala i zaproszonymi przewodnikami, mające na celu wspólne eksplorowanie Jazdowa i tworzenie mapy, na której będą się płynnie przenikać różnorodne wymiary przestrzeni: architektoniczny, historyczny, krajobrazowy, a nawet dźwiękowy. Każda wyprawa przyjmie odmienną perspektywę patrzenia na ten teren i będzie prowadzona przez specjalistę w swojej dziedzinie. Grupa Projektowa Centrala opowie o wpływie na tę okolicę Zamku Ujazdowskiego, Krzysztof Herman – o krajobrazie Jazdowa, Grzegorz Mika o jego historii, Grzegorz Gądek pokaże miejsca do uprawiania sportów ekstremalnych, Ewa Rudnicka przedstawi osiedle fińskich domków, a Daniel Brożek zabierze uczestników na spacery dźwiękowe. Wszystkie te spojrzenia znajdą swoje odbicie na umieszczonym w parku przed Zamkiem Ujazdowskim stole-makiecie. Stół o wymiarach 5m x 1,2m, nazwany „Perspektywicznym Modelem Badawczym Jazdowa”, będzie miejscem śniadań pod gołym niebem i punktem wyjścia spacerów. Przed rozpoczęciem wycieczki uczestniczki i uczestnicy będą zaznaczać na makiecie wybrany szlak i najważniejsze punkty marszruty.

Wojciech Kacperski
– socjolog i historyk filozofii. Przewodnik po Warszawie. Miejski felietonista „Kultury Liberalnej”. Doktorant w Instytucie Socjologii UW. Pracuje w Wydziale Estetyki Przestrzeni Publicznej Urzędu m.st. Warszawy.

Grupa Projektowa Centrala – platforma wspólnych poszukiwań architektów, designerów i artystów m.in. Krzysztofa Banaszewskigo, Małgorzaty Kuciewicz, Jakuba Szczęsnego oraz Simone De Iacobis. Projektowanie to dla nich proces twórczy, który nie może odbywać się w oderwaniu od współczesnej myśli filozoficznej oraz innych dziedzin sztuki. Obok projektów ściśle architektonicznych i urbanistycznych Centrala tworzy projekty artystyczne służące krytycznej wypowiedzi na temat polskiej przestrzeni. Wiele ich projektów to próba wywołania dyskusji społecznej na temat ochrony i rewitalizacji dziedzictwa powojennej awangardy modernistycznej. Na spacery nie obowiązują zapisy! Zapraszamy!

Autorzy koncepcji:  Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis, Jakub Szczęsny (Grupa Projektowa Centrala)
Wykonanie stołu-makiety: www.kubamorkowski.com, www.studio4projekty.pl

 

15.00 Część większej całości #1
WIEDZA WIDMOWA, PRACA RZECZYWISTA – niedzielny wykład w Bibliotece CSW z Publiczną Kolekcją Sztuki m.st. Warszawy w tle
Prowadzenie: Paweł Dunin-Wąsowicz
Współorganizator: Fundacja Bęc Zmiana
Biblioteka CSW Zamek Ujazdowski (wejście przez dziedziniec CSW)

Spotkania z cyklu „Cześć Większej Całości” będą odbywać się co drugą niedziele w czasie trwania projektu Archipelag Jazdów

„Część Większej Całości” – cykl sześciu popularyzatorskich wykładów i dyskusji, które poświęcone są kolekcjom i kolekcjonowaniu, w kontekście z jednej strony biblioteki (wiedzy, książek), z drugiej – prac składających się na Publiczną Kolekcję Sztuki m.st. Warszawy, do 2025 roku będącą w depozycie CSW Zamek Ujazdowski.

Po raz pierwszy od czasu odkrycia warszawskiej kolekcji sztuki współczesnej przez Fundację Bęc Zmiana, składające się na nią prace będą udostępniane widzom pod szyldem Kolekcji Publicznej. Każdemu z niedzielnych spotkań towarzyszyć będzie prezentacja jednej pracy wybranej przez prelegenta.

Podczas pierwszego spotkania Paweł Dunin-Wąsowicz, wielki znawca i koneser literatury polskiej, opowie o swojej pracy nad olbrzymim, mającym już swoich oddanych fanów, dziełem „Polska Widmowa Biblioteka”. W jednym tomie (liczącym ponad milion znaków) zebrał on 2000 fikcyjnych dzieł powołanych do życia w ponad 600 wydanych rzeczywiście utworach literackich – od Adama Mickiewicza (romans Hrabiego z Pana Tadeusza) poprzez Bolesława Prusa (broszura dr. Szumana) po Dorotę Masłowską. Dzieło jest rozwinięciem wydanego w 1997 r. znacznie skromniejszego tomu „Widmowa biblioteka. Leksykon książek urojonych”.

„Wydaje mi się, że dla narodu, który wydał Stanisława Lema, autora multum apokryfów, zmyślone książki w książkach to cenny i wart zaakcentowania nurt kultury” – mówi Dunin-Wąsowicz, dzięki któremu przez kolejne dwa tygodnie w Bibliotece CSW Zamek Ujazdowski oglądać będzie można wybrany przez niego obraz z  Publicznej Kolekcji Sztuki m.st. Warszawy – Wilhelma Sasnala „Bez tytułu (koncert)” z 2000 r.

Paweł Dunin-Wąsowicz (ur. 31 grudnia 1967 w Warszawie) – polski dziennikarz, publicysta, krytyk literacki, redaktor naczelny miesięcznika „Lampa”, założyciel wydawnictwa Lampa i Iskra Boża (1993). Odkrywca i pierwszy wydawca Doroty Masłowskiej. Laureat wyróżnienia „Polityki” (2005) w kategorii „kreator kultury”. Śpiewa i gra na gitarze w zespole Meble, który reklamuje jako „najgorszy zespół świata”. Autor m.in. „Parnas Bis. Słownik literatury polskiej urodzonej po 1960 roku” – wspólnie z Krzysztofem Vargą, „Odczapów. Przewodnik dla turystów mentalnych” (1999) – wspólnie z Andrzejem Stefanem Rodysem, „Oko smoka. Literatura tzw. pokolenia brulionu wobec rzeczywistości III RP” (2000), „Warszawa Fantastyczna” (2011), „Fantastyczny Kraków” (2013).

Kolekcji Publicznej m. st. Warszawy poświęcony jest 6. numer magazynu humanistycznego Format P. (www.format-p.pl), a także strona kolekcjapublicznawarszawy.wordpress.com

Bohaterami kolejnych spotkań będą:
– 12 lipca Aneta Szyłak i cykl publikacji towarzyszących działaniom w ramach festiwalu sztuki Alternativa
– 26 lipca Grzegorz Piątek i pisana przez niego biografia Stefana Starzyńskiego
– 9 sierpnia Aleksandra Wasilkowska i II tom „Architektury cienia”
– 23 sierpnia Edwin Bendyk i relacje sztuki i nauki

Organizatorzy: CSW Zamek Ujazdowski, Fundacja Bęc Zmiana
Współpraca: Format P. Magazyn humanistyczny (www.format-p.pl)

Trwające projekty
Wystawa Gregor Różański „Green Card” – ogród roślin migrujących w Cysternie, dawnym zbiorniku wodnym Szpitala Ujazdowskiego, Kurator: Romuald Demidenko

Interwencja artystyczna Justyna Wencel i Marcin Chomicki „0,5 km koloru” – amfilada barw od alei Szpitala Ujazdowskiego przez kładkę nad Trasą Łazienkowską po osiedle domków fińskich

Źródło: CSW

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. akceptuję